Dentysta będzie mieć przypisanych pacjentów i wynagrodzenie z NFZ? Ministerstwo ma plan

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda chce by każde dziecko od urodzenia miało przypisanego stomatologa. Dzięki temu dentyści otrzymaliby pieniądze za każdego zapisanego do nich pacjenta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dentysta będzie mieć przypisanych pacjentów i wynagrodzenie z NFZ? Ministerstwo ma plan

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 sie 2016 8:11


Wiceminister zdrowia ma pomysł jak powstrzymać epidemię próchnicy u Polaków. Każde dziecko będzie mieć od urodzenia przypisanego stomatologa. Koszty takiej opieki ma pokryć NFZ - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Łanda chce przenieść do stomatologii rozwiązania z podstawowej opieki zdrowotnej. "Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie stawki kapitacyjnej" - czytamy w artykule.

"Dzięki temu dentyści otrzymaliby pieniądze za każde zapisane do nich dziecko, nawet wtedy, gdyby nie pojawiło się ono w ich gabinecie (teraz stomatolog otrzymuje zapłatę za usługę)" - wyjaśnia dziennik i wskazuje, że dentystom będzie się bardziej opłacało zadbać o dzieci i stosować metody profilaktyczne niż leczyć konsekwencje zaniedbań.

Czytaj też: Ile zarabia dentysta?

"Rodzice sami wybieraliby dla dziecka dentystę spośród tych mających kontrakty z publicznym płatnikiem" - precyzuje DGP.

Z informacji, jakie uzyskał dziennik wynika, że reforma prawdopodobnie weszłaby w życie od 2018 r., "ponieważ jej wprowadzenie musi być poprzedzone nową wyceną świadczeń, a następnie zmianą umów z lekarzami".

"Na razie - pisze dziennik - NFZ próbuje poprawić sytuację, zwiększając od 1 lipca o 20 proc. stawki płacone stomatologom za leczenie dzieci. Rocznie chodzi o niebagatelną liczbę 66 mln procedur" - wskazuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pitt68 2017-02-21 20:12:27

A możesz wytłumaczyc w jaki to konkretnie sposób NFZ dba o interesy stomatologów i na czym to polega?Co to znaczy ,że mają kasę za nic ?Orientujesz sie choć trochę jak to naprawdę wygląda?

Lenka 2017-02-09 06:59:48

W szefostwie NFZ to raczej dba o interesy stomatologow by mieli kase za nic. O dzieci bardziej troszczyc sie dzieki temu nie beda..