Czy pracodawców w ogóle interesuje zdrowie pracowników?

Prywatna opieka medyczna, elastyczne godziny pracy, karnety na siłownie czy szczepienia. Które z tych form wsparcia wybiera pracodawca, a które cenią sobie pracownicy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy pracodawców w ogóle interesuje zdrowie pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 sty 2014 9:32


Jak wynika z badania „Wskaźniki zdrowia w miejscu pracy" przeprowadzonego przez firmę ubezpieczeniową Aviva w irlandzkich przedsiębiorstwach, pracownicy i pracodawcy mają zgoła odmienne poglądy odnośnie pracy. Podczas gdy 64 proc. pracodawców miało pozytywne zdanie na temat warunków panujących w ich miejscu pracy, odmiennego zdania było aż 53 proc. pracowników.

Również w kwestii przyszłości firmy pracownicy i pracodawcy się nie zgadzali - 37 proc. pracodawców uważało, że sytuacja ich organizacji na rynku z pewnością polepszy się w najbliższym czasie, podobnego zdania było jedynie 15 proc. pracowników.

- Pracownicy skarżący się na złe warunki pracy często podupadają na zdrowiu co może przynieść realne straty firmie. W przedsiębiorstwach, w których nie przywiązuje się odpowiedniej wagi do zdrowia pracowników może wystąpić duża fluktuacja i absencja - komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy Sedlak&Sedlak.

- Pracodawcy chcący uchronić firmę przed negatywnymi konsekwencjami pogarszającego się stanu zdrowia podwładnych nie mogą lekceważyć oznak przepracowania pracowników i starać się zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy - dodaje.

Jak wynika z przytoczonych badań, niemal 3/4 pracowników uważa, że ich miejsce pracy staje się coraz bardziej stresujące. Pracownicy skarżyli się na problemy zdrowotne mające swe źródło w pracy, takie jak: stres, niepokój, zmęczenie, ból pleców i szyi, przeziębienia.

Badanych pracowników zapytano o najbardziej pożądane formy wsparcia związane ze zdrowiem w miejscu pracy. Co się okazało? Aż 63 proc. ankietowanych chciałoby, aby w firmie zachęcano do dbania o równowagę między pracą a życiem prywatnym. 57 proc. respondentów uważa, że pracodawca powinien oferować prywatne ubezpieczenie medyczne, z kolei 54 proc. twierdzi, że istotne dla zdrowia są elastyczne godziny pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.