×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Częstsze mediacje w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Jest na to sposób

  • Autor: PAP/AKC
  • 29 lip 2022 10:27

Powinna istnieć możliwość umorzenia postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski w przypadku zawarcia ugody przed mediatorem izby lekarskiej - uważa RPO. Chodzi o sytuacje, gdy obwiniony lekarz pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie. Dziś, wobec pozytywnych wyników mediacji, sąd lekarski może tylko złagodzić wymierzoną karę. Wpływa to negatywnie na liczbę mediacji w takich postępowaniach.

Częstsze mediacje w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Jest na to sposób
W latach 2010-2020 rzecznicy odpowiedzialności zawodowej skierowali do postępowania mediacyjnego 93 sprawy, natomiast sądy lekarskie - zaledwie 28 (fot. pxhere.com)
REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych w celu przyjęcia zmian zaproponowanych przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Napisał on do RPO w sprawie  instytucji mediacji w postępowaniu dotyczącym odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów. Zaproponował zmianę w ustawie z  2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich poprzez wprowadzenie możliwości umorzenia postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski - w przypadku zawarcia ugody przed mediatorem izby lekarskiej.

Czytaj też: Prezes PiS: Lekarze powinni bardzo dobrze zarabiać

Byłoby to możliwe, gdy obwiniony lekarz pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie. Rzecznik odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski każdorazowo oceniałby charakter sprawy i rozmiar wyrządzonej szkody aby ustalić, czy umorzenie będzie uzasadnione.

Obecne przepisy, wobec pozytywnych wyników mediacji, nie dają podstaw do umorzenia, lecz jedynie do złagodzenia kary wymierzonej przez sąd lekarski.

Wpływa to negatywnie na liczbę mediacji w sprawach odpowiedzialności zawodowej  – ocenia NROZ, który  konsultował  tę sprawę z pacjentami, lekarzami, rzecznikami odpowiedzialności zawodowej, członkami sądów lekarskich i mediatorami izb lekarskich.

NROZ wskazał, że w latach 2010-2020 rzecznicy odpowiedzialności zawodowej skierowali do postępowania mediacyjnego 93 sprawy, natomiast sądy lekarskie - zaledwie 28. Według NROZ mimo że mediacja jest stosowana w minimalnym stopniu, to w sprawach, w których ją stosowano, doprowadziła do zawarcia ugody w aż 70 proc. spraw.

Czytaj też: Szykują się zmiany w wynagrodzeniach pielęgniarek

W ocenie RPO rozwiązanie to zasługuje na poparcie. Jak słusznie wskazuje NROZ, instytucja mediacji sprzyja uzyskaniu przez strony konfliktu akceptowalnego dla nich rozwiązania, które nie byłoby możliwe w postępowaniu przed sądem lekarskim czy też poprawie relacji skonfliktowanych osób. Ponadto wpływa na skrócenie czasu postępowania.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Częstsze mediacje w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Jest na to sposób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA