Dokończenie budowy systemu opartego na praktykach lekarzy rodzinnych, wyraźne określenie roli podstawowej opieki zdrowotnej w polskiej ochronie zdrowia - to najważniejsze oczekiwania, jakie wobec nowego ministra zdrowia mają lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- RynekZdrowia.pl
- •12 lis 2015 8:36

Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w PPOZ istotne jest też wypracowanie długofalowej, ponadresortowej polityki zdrowotnej z nastawieniem na profilaktykę, edukację oraz promocję zdrowia. Poza tym pilne rozwiązanie problemu dramatycznego niedoboru kadr medycznych w POZ.
- Wybór nowego ministra zdrowia, którym został specjalista medyny rodzinnej przyjmujemy z nadzieją na to, że wreszcie nadszedł czas dla podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny rodzinnej w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Od lat lekarze PPOZ wskazują na konieczność dokończenia reform systemu, który byłby oparty na praktykach lekarzy rodzinnych.
- Jest przy tym dla pacjenta bez znaczenia, czy praktyka ta będzie publiczna czy niepubliczna. Ma ona po prostu zaspokajać około 80 procent potrzeb zdrowotnych pacjenta. W tak zorganizowanym systemie szpitale i ambulatoryjna opieka specjalistyczna powinny pełnić rolę suplementarną, czyli uzupełniającą. W tej chwili w Polsce sektory te konkurują ze sobą o pierwszeństwo w leczeniu chorego - podkreśla Bożena Janicka.
Cały artykuł znajdziesz tutaj

KOMENTARZE (0)