Czarna lista pacjentów: Dentyści na czołowym miejscu. Jest najwięcej skarg

Lekarze dentyści reprezentują jedną z sześciu sfer usług medycznych, co do których najwięcej jest skarg ze strony rozżalonych pacjentów - podaje Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czarna lista pacjentów: Dentyści na czołowym miejscu. Jest najwięcej skarg

PODZIEL SIĘ


Autor: Infodent24.pl/AT

www.infodent24.pl

6 kwi 2016 18:43


Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere, prowadzące statystykę błędów lekarskich, informuje, że 90 proc. skarg pacjentów dotyczy: zakażeń wewnątrzszpitalnych, lekceważenia objawów udarów i zawałów, uszkodzenia nerwów po operacji tarczycy, pozostawienia ciała obcego po zabiegu chirurgicznym, zaniedbań ze strony pracowników oddziałów położnictwa. W grupie tej znalazły się także poczynania lekarzy dentystów.

Sytuacja ta zaniepokoiła szczególnie posłankę Agnieszkę Hanajczyk, według której sądy lekarskie bardzo rzadko orzekają o winie lekarzy.

- Mówi się wprost o „solidarności” środowiska. To pacjent musi często samodzielnie udowadniać winę lekarza i to zwykle rodzina lub media doprowadzają do wskazania winy lekarzowi lub lekarzowi dentyści, a nie jego przełożony lub prokuratura. Sprawy błędów są niestety często tuszowane, a winnych nie ma – przekonuje w interpelacji poselskiej Agnieszka Hanajczyk.

Czytaj też: Lekarz dentysta - wymarzony zawód

Relacjonuje ona, że według danych Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere rocznie dochodzi do ok. 20 - 30 tys. zdarzeń wynikających z błędów w ochronie zdrowia. Tymczasem wyroków uznających błędy medyków jest zaledwie 200 - 300. Liczba zgonów z powodu zakażeń szpitalnych sięga ok. 50 tys. rocznie. Co ciekawe, wygranych przez pacjentów spraw, w których udowodniono winę lekarza lub szpitala jest zaledwie kilkadziesiąt rocznie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.