Coraz więcej lekarzy emigruje. Jakich specjalistów wyjeżdza najwięcej?

Ponownie wzrasta liczba lekarzy decydujących się na pracę za granicą - wynika z najnowszych statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej. Sytuacja nie jest jeszcze tak alarmująca jak dekadę temu, ale emigracyjnej tendencji trudno nie zauważyć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej lekarzy emigruje. Jakich specjalistów wyjeżdza najwięcej?

PODZIEL SIĘ


Autor: KL/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

23 sty 2015 10:06


Liczba wydanych zaświadczeń przez samorząd lekarski uprawniających do pracy poza krajem wzrosła w ciągu ostatniego roku o 25 proc.

- W latach 2005-2006 statystyki były bardzo alarmujące - roczna liczba zaświadczeń o postawie etycznej wydawanych lekarzom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE niemal dorównywała rocznej liczbie absolwentów studiów medycznych. Mimo spadku w kolejnych latach, statystyki nadal lokowały Polskę w kategorii „dawców” lekarzy na rynki pracy zamożniejszych krajów UE - przyznaje Konstanty Radziwiłł, sekretarz NRL.

Czytaj też: Szansa dla Polaków. Niemcy potrzebują lekarzy

- Niestety, od 2011 roku liczba wydanych zaświadczeń ponownie zaczęła nieco wzrastać, a w 2014 r. zaobserwować możemy już wyraźny wzrost o niemal 25% w stosunku do roku 2013 r. - stwierdza.

"Wyjazdowe" specjalizacje

Z danych Izby wynika, że na wyjazd decydują się głównie anestezjolodzy, patomorfolodzy, chirurdzy (ogólni, plastyczni i klatki piersiowej), radiolodzy, specjaliści medycyny ratunkowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.