PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co piąta apteka jest zadłużona. Zaległości sięgają milionów

  • Autor: PAP/AT
  • 13 cze 2022 10:01

Zaległości aptek wynoszą 82,8 mln zł; swoich zobowiązań finansowych nie reguluje w terminie co piąta - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Według analityków najwyższe długi mają placówki z Mazowsza.

Co piąta apteka jest zadłużona. Zaległości sięgają milionów
Pandemiczny 2020 r. przyniósł znaczący spadek liczby aptek (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Pandemiczny 2020 r. przyniósł znaczący spadek liczby aptek. W porównaniu do 2019 r. ubyło ich 828, a w porównaniu do danych sprzed 3 lat rynek skurczył się o 1,8 tys. punktów.
  • Najwięcej niezapłaconych faktur i rachunków mają apteki działające na Mazowszu. Drugie jest województwo śląskie, a trzecie łódzkie. Najmniej zadłużone są apteki z województwa warmińsko-mazurskiego.
  • Najwięcej, bo 23,5 mln zł, apteki są winne bankom, ubezpieczycielom, firmom leasingowym i faktoringowym.

W okresie pandemii apteki najmocniej borykały się z zadłużeniem we wrześniu 2021 r. Ich zaległości sięgnęły wówczas 124,9 mln zł. Miało je 2420 placówek, a średnie zadłużenie wynosiło 51,6 tys. zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Dziś kwota zaległości zmalała do 82,8 mln zł, a liczba niesolidnych płatników do 2413. Przeciętne zadłużenie jednej apteki to obecnie 34,3 tys. zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wpływ na tę zmianę ma m.in. kurczące się grono funkcjonujących placówek. Cytowana przez analityków KRD firma Grant Thornton wskazuje, że pandemiczny 2020 r. przyniósł znaczący spadek liczby aptek. W porównaniu do 2019 r. ubyło ich 828, a w porównaniu do danych sprzed 3 lat rynek skurczył się o 1,8 tys. punktów.

Według ostatnich dostępnych danych GUS w styczniu 2022 r. było w Polsce 11,9 tys. placówek, w tym 240 ze sprzedażą internetową. Daje to spadek o 1,6 proc. w stosunku do ub.r. Przeciętnie na aptekę w Polsce przypada ponad 2,9 tys. osób, a średnia w Unii Europejskiej to 4,6 tys. osób.

"Co piąta placówka nie reguluje w terminie swoich zobowiązań finansowych. Wśród aptek, które mają problemy z płatnościami, dominują te prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej" - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki. Wskazał, że ich zaległości wynoszą ponad 71 milionów zł i stanowią 85 proc. długów całego sektora. "Pandemia, wbrew pozorom, nie pomogła branży. Początkowo konsumenci robili zapasy leków i środków medycznych w obawie przed ich brakami, co mocno napędziło sprzedaż, ale później rynek się nasycił" - zauważył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co piąta apteka jest zadłużona. Zaległości sięgają milionów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA