Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę

• Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, ponad 50 proc. absolwentów medycyny wyjeżdża za granicę.
• W Polsce mają złe warunki pracy, niesatysfakcjonujące programy specjalizacyjne i ograniczony dostęp do "nauki zabiegów".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co drugi absolwent medycyny wyjeżdża za granicę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2016 7:35


- Sytuacja może się jeszcze pogarszać, ponieważ rynki w USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii stają się dla naszych lekarzy coraz bardziej atrakcyjne - ostrzega dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jednocześnie w kraju coraz bardziej zaczyna doskwierać niedobór kadry medycznej, a grupa zawodowa jest coraz starsza. W 2006 r. lekarze po 65. r. życia stanowili 18 proc., w 2012 r. - już ponad 20 proc.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany legislacyjne, które mają poszerzyć dostępność szkoleń specjalizacyjnych dla młodych lekarzy - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Jak podaje Ministerstwo, polskie uczelnie medyczne rocznie opuszcza ok. 2,6 tys. absolwentów. Wciąż jednak brakuje specjalistów.

– Społeczeństwo się starzeje i lekarzy po prostu jest za mało. Zwłaszcza, że wielu młodych wyjeżdża za granicę, do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Żeby tylko zastępować odchodzących na emerytury medyków, trzeba zastępować odchodzących na emerytury medyków, trzeba kształcić półtora raza więcej osób niż obecnie – mówi dr Jarosław Krawczyk, lekarz należący do Porozumienia Zielonogórskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.