PARTNERZY PORTALU

Ciąg dalszy cyfrowej rewolucji dla lekarzy. Już ponad 600 tys. wystawionych e-recept

  • Autor: PAP/KDS
  • 9 kwi 2019 14:02

Ponad 600 tys. e-recept wystawiono dotąd w Polsce w ramach trwającego od ubiegłego roku pilotażu - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

Ciąg dalszy cyfrowej rewolucji dla lekarzy. Już ponad 600 tys. wystawionych e-recept
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Od ubiegłego roku w formie elektronicznej wystawiane są zwolnienia lekarskie.
  • Zgodnie z przyjętym przez resort zdrowia planem z początkiem przyszłego roku zacznie obowiązywać elektroniczna recepta, a rok później e-skierowanie.
  • Trwają także prace nad upowszechnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Cyfryzacja ma m.in. uszczelnić wydatki na zdrowie, podnieść jakość usług i ułatwić dostęp do świadczeń.

- Widzimy, że każdego dnia, każdego tygodnia, kolejne placówki przystępują do tego systemu i widzimy, że rzeczywiście da się to zrobić. (…) Termin, który sobie założyliśmy dla e-recept, czyli koniec tego roku, jest jak najbardziej realny - powiedział wiceminister uczestniczący we wtorek (9 kwietnia) w Katowicach w XXIV Międzynarodowym Kongresie Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia "Lecznictwo Szpitalne - Druga Linia Ochrony Zdrowia na Platformie OSOZ".

Wprowadzone w 2018 roku e-zwolnienia to pierwszy w stu procentach elektroniczny proces, realizowany na co dzień w każdym gabinecie lekarskim. Według wiceministra każdego dnia wystawianych jest ok. 150-180 tys. e-zwolnień, a rocznie system ma obsługiwać ich ponad 20 milionów. Kolejnym etapem jest upowszechnienie najpierw e-recept, a następnie e-skierowań.

Cieszyński przypomniał, że np. informacje o zrealizowanych receptach w formie papierowej i elektronicznej już teraz dostępne są dla każdego na internetowym koncie pacjenta. Chory mający takie konto i korzystający z e-recepty, może wykupić w aptece zapisany lek, używając smartfona.

- Jeśli ktoś korzysta z e-recepty, na swoim koncie pacjenta w portalu Pacjent.gov.pl może w aptece kilkoma kliknięciami zalogować się ze smartfona i pokazać farmaceucie kod kreskowy. Ten zeskanuje kod i już ma dostęp do recepty - tłumaczył wiceminister, zachęcając wszystkich do zakładania internetowych kont pacjenta, gdzie są również m.in. dane o świadczeniach zrealizowanych przez NFZ, zrefundowanych lekach, a nawet ulotki dotyczące wykupionych lekarstw i sposób ich dawkowania.

- Internetowe konto pacjenta będzie się stale rozbudowywało. Wkrótce zaprezentujemy także portal, który będzie zalążkiem autoryzowanej wiedzy medycznej w domenie Gov.pl - zapowiedział Cieszyński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciąg dalszy cyfrowej rewolucji dla lekarzy. Już ponad 600 tys. wystawionych e-recept

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA