Choroby przewlekłe: Praca zawodowa motywuje do walki z chorobą

• Choroby przewlekłe dotykają często osoby w sile wieku, aktywne zawodowo i społecznie.
• Takim pacjentom praca daje szansę na powrót do normalnego życia.
• Wymaga to dużego zrozumienia ze strony pracodawcy i współpracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Choroby przewlekłe: Praca zawodowa motywuje do walki z chorobą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 kwi 2016 12:34


"Pacjentom z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory czy choroby reumatyczne, aktywność zawodowa daje szansę na powrót do normalności i motywuje do życia" - przekonują organizatorzy nowej kampanii społecznej "Choroba? Pracuję z nią!"

Kampania jest inicjatywą organizacji pacjentów chorych przewlekle, którzy mimo swojej choroby i konieczności jej długotrwałego leczenia, nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale prowadzić normalne, aktywne życie rodzinne i zawodowe.

Jak przekonują pacjenci, praca jest dla nich nie tylko koniecznością ze względów ekonomicznych, ale też motywuje do życia i radzenia sobie z chorobą. Jest to o tyle istotne, że choroby przewlekłe, do których zalicza się m.in. choroby o podłożu zapalnym, w tym reumatyczne, jak również choroby nowotworowe, dotykają często osoby w sile wieku, aktywne zawodowo i społecznie.

Czytaj też: Pracownicy chorują? Być może to sam budynek jest chory

"Każdemu, kto znajdzie się w sytuacji podobnej do mojej, chcę powiedzieć: nie rezygnujcie z pracy, z kontaktu z ludźmi, z aktywności. Najważniejsza jest motywacja, a praca pomaga ją utrzymać" - przekonuje zaangażowana w kampanię Marianna Więcek, u której zdiagnozowano chłoniaka, nowotwór złośliwy układu odporności.

Organizatorzy kampanii podkreślają zarazem, że godzenie pracy zawodowej i leczenia nie jest proste. Wymaga doskonałej organizacji ze strony samego pacjenta, wsparcia najbliższych i wyrozumiałości ze strony pracodawcy. Często na przyjęcie dawki leku muszą brać dzień wolny, gdyż wiele godzin zajmuje im dojazd do szpitala, siedzenie w poczekalni, a nieraz i samo podawanie leku.

Czytaj też: Jakie choroby grożą pracownikom biurowym?

Wymaga to przede wszystkim dużego zrozumienia ze strony pracodawcy i współpracowników. "Z punku widzenia pracodawcy bardzo istotne jest, aby wczuć się w sytuację pracownika, który zmaga się z chorobą przewlekłą. Taki pracownik chce być potrzebny zawodowo, pomimo tego, że choruje. Praca daje pacjentowi poczucie, że jest potrzebny, pozostaje on w lepszej formie psychicznej. Pracodawca z kolei ma przekonanie, że jego pracownik wykonuje najlepiej powierzone mu obowiązki - skomentował Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP, współorganizatora kampanii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Paweł 2016-04-27 09:25:40

moim zdaniem praca motywuje , dla osob z jakimkolwiek schorzeniem , jest to motywacja do tego żeby wstać z łózka chociażby..w moim przypadku tak jest i ma tez, praca, na samoocene wieksza gdyz pomaga mi wierzyc w to ze jestem komus potrzebny, i nie ukrywam ze aspekt finansowy tez ma znaczenie, gdyż przy rencie rzędu 700, 800 zł miesięcznie bez dochodu z pracy , nie dało by sie przeżyć, tak ze jestem wdzieczny swoim szefom ze mi zaufali i ze mam prace..takie moje przemyslenia