Biuro pełne zagrożeń. Jak pracować i nie zachorować?

• Biura są idealnym miejscem namnażania się bakterii i wirusów.
• Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów w firmie, zarówno pracodawcy jak i pracownicy powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Biuro pełne zagrożeń. Jak pracować i nie zachorować?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 lut 2016 11:46


Firmy i pracownicy byli świadomi tego, jak łatwo i szybko choroby są przekazywane w środowisku biurowym oraz jakie kroki mogą podjąć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków. tymczasem jeden na czterech pracowników biurowych przyznaje się, że nie myje rąk po wyjściu z toalety. 

Naprawdę proste zmiany osobistych nawyków higienicznych pozwalają na uniknięcie choroby. Ważne jest to szczególnie w chłodniejszych miesiącach, kiedy wirusy rozprzestrzeniają się łatwiej, bo spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych.

Peter Barratt ekspert ds. mikrobiologii z Rentokil Initial - firmy związen z branżą utrzymania higieny - radzi pracodawcom:

Promuj higienę rąk

Pracownicy powinni myć ręce mydłem dobrej jakości, a dozowniki z preparatem do  dezynfekcji rąk powinny być zawsze dostępne. Zasada brzmi: umyć, wysuszyć, zdezynfekować. 

Obszar wejściowy

Klamki i wspólne punkty dotykowe (blaty w recepcji) to hotspoty ryzyka. Tu bakterie
i wirusy są przenoszone z powierzchni pod ręką i z ręki do ręki. Ważne, aby regularnie dezynfekować te powierzchnie, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się potencjalnej infekcji dalej w głąb biura.

Regularne czyszczenie

Zapewnij regularne, dokładne czyszczenie miejsc wspólnych, takich jak kuchnie, łazienki, szatnie, pokoje socjalne a także korytarze, drzwi i klamki i jeszcze raz klamki. 

Czyste biurka

Zachęcaj pracowników do regularnego czyszczenia powierzchni biurka, zapewnij preparaty antybakteryjne i upewnij się, że przedmioty takie jak klawiatura i telefony są regularnie czyszczone. Badania przeprowadzone przez Rentokil Initial stwierdził, że przeciętna mysz komputerowa miała ponad trzykrotnie więcej bakterii niż sedes i dwa razy więcej niż w spłuczka w toalecie.

Chory pracownik idzie do domu

Upewnij się, że zainfekowany pracownik pozostanie w domu przez co najmniej 48 godzin po ustąpieniu objawów, aby uniknąć zarażenia pozostałych pracowników.

Infografika wirusy w miejscu pracy.PNG Infografika wirusy w miejscu pracy.PNG

Niezależnie od środowiska pracy, również sami pracownicy powinni wykształcić w sobie dobre praktyki higieniczne, co ma to duże znaczenie w zahamowaniu rozprzestrzeniania się infekcji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dr Adam 2016-02-29 10:20:50

wiele osób wciąż bagatelizuje higienę rąk, a niektórzy sądzą, że myją ręce właściwie, tymczasem wiele osób robi to źle i/albo za krótko. w internecie zaś można znaleźć bezpłatnie, wydrukować i zawiesić w pracy "instrukcje mycia rąk". ja dla pacjentów pobrałem z ole.pl i zawiesiłem w wc ;)