Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, spór zbiorowy: Pielęgniarki porozumiały się z dyrekcją. Strajk zawieszony

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi to kolejna - obok CZD - wysokospecjalistyczna placówka lecząca dzieci, która boryka się problemami finansowymi. Również tam pielęgniarki były bliskie odejścia od łóżek pacjentów, jednak udało im się dojść do porozumienia z dyrekcją.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, spór zbiorowy: Pielęgniarki porozumiały się z dyrekcją. Strajk zawieszony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

31 maj 2016 15:04


Pod koniec zeszłego roku resort skarbu przekazał łódzkiemu Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki pomoc w wysokości 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Było to możliwe dzięki zmianie rozporządzenia w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną. Dzięki temu możliwe było wsparcie na finansowanie procesów naprawczych w podmiotach leczniczych będących instytutami badawczymi. Warunkiem było wdrożenie działań naprawczych. Analogiczną pomoc przewidziano dla stołecznych placówek: Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" (gdzie od tygodnia strajkują pielęgniarki) oraz Instytut Matki i Dziecka.

Zadłużenie Centrum Zdrowia Matki Polki sięga 300 mln zł. Zdaniem dyrektora placówki Macieja Banacha 100 mln zł wsparcia z MSP poprawiło jej wiarygodność w oczach instytucji zewnętrznych, nadal jednak niezbędne jest kontynuowanie kompleksowej restrukturyzacji obejmującej finanse, zatrudnienie, administrację i rozwój ICZMP.

Z kolei na początku maja MSP przekazało na własność łódzkiemu Instytutowi ponad 100 działek o wartości 300 mln zł - jest to obszar, na którym prowadzi on swoją działalność; nie będąc właścicielem tych gruntów, zadłużony Instytut nie miał możliwości zaciągania kredytów hipotecznych i pożyczek w bankach.

"Obecnie ustalamy, które działki mogą stanowić hipotekę dla banków. Na pewno nie te, na których wykonywana jest działalność medyczna, zatem z własności o wartości 300 mln zł możemy wykorzystać zaledwie jej część, dającą sumę 45 mln zł. To i tak pomoże uzyskać nisko oprocentowany - na ok. 3 proc. - kredyt w wysokości 30 mln zł" - zaznaczył w rozmowie z dyrektor Instytutu.

Jak wyjaśnił, dysponując takim kredytem, dyrekcja ICZMP może kontynuować restrukturyzację finansową i spłacać wierzycieli, u których zaciągnięto kredyty na 6-7 proc. "Jednocześnie możemy myśleć o rozwoju działalności i tworzeniu w niej nowych kierunków, jak np. interna dla kobiet, OIT dla dorosłych, nowe procedury w otolaryngologii i kardiologii dziecięcej, rehabilitacja dla dzieci" - dodał.

Również w tej placówce pielęgniarki rozważały strajk. "Sytuacja w Matce Polce wygląda identycznie jak w CZD i byłyśmy już bliskie odejścia od łóżek, jednak nasz dyrektor podjął rozmowy i ugasił ten pożar" - poinformowała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w ICZMP Alicja Miszkiewicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

aj. 2016-06-01 14:13:16

Faktycznie, dyrektor gasi pożar !!! Od dawna odbywa się to bezprawnie kosztem pielęgniarek. Pozbawianie 20%z podstawy wynagrodzenia nazywa restrukturyzacją !! Pani "naczelna" nie kiwnie palcem w sprawie pielęgniarek ! Super, jest się czym szczycuć !!!!!

pp 2016-05-31 18:27:37

Zgodnie z umową dodatki(nie podwyżki)miały być netto a znowu zostałyśmy oszukane i są brutto.Coraz gorzej dzieje się w ICZMP jesli chodzi o zarobki i personel pielęgniarski.Jedynie dyrekcja robi sobie niezły PR.Dlatego ciągle jesteśmy lekceważone przez Dyrekcję,Ministerstwo-żałuję że nie odeszłyśmy od łóżek,bo choć jest to ostateczność to ,jest to jedyna metoda "porozumienia".