Centrum Zdrowia Dziecka, strajk: Pielęgniarki czekają na decyzję dyrekcji

Dziesiąty dzień w Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. W tej chwili nie możemy przekazać informacji, że kończymy strajk; czekamy na sygnał ze strony dyrekcji - mówi przewodnicząca protestujących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centrum Zdrowia Dziecka, strajk: Pielęgniarki czekają na decyzję dyrekcji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 cze 2016 15:59


W środę (1 czerwca) w szpitalu prowadzono negocjacje z udziałem mediatorów; rozmowy przerwano późnym wieczorem, miały być wznowione w czwartek (2 czerwca).

"Na chwilę obecną nie możemy przekazać informacji, że kończymy strajk. Bardzo nam przykro (...), ale czekamy na sygnał ze strony dyrekcji" - powiedziała w czwartek przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska.

Dotychczas strony sporu - dyrekcja i protestujące - nie udzieliły mediom informacji na temat sytuacji i tego, czy rozmowy zostały podjęte ani kiedy może to nastąpić.

W środę wieczorem Nasiłowska przekazała dziennikarzom, że większość punktów porozumienia została omówiona, a jeden pozostał sporny.

Pielęgniarki i położne z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" rozpoczęły strajk 24 maja. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją trwa od grudnia 2014 r.

Czytaj też: Szydło: Będziemy prowadzili dialog, by doszło do porozumienia z pielęgniarkami

Od początku protestu pielęgniarki odmawiają odpowiedzi na pytania mediów, jakie konkretnie są ich oczekiwania finansowe oraz jakie dopuszczają propozycje kompromisowe. Nie chcą mówić o pieniądzach, ponieważ - jak tłumaczą - postulat finansowy jest jednym z wielu.

W środę wieczorem przed CZD zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa, m.in. pacjentów i pielęgniarek z innych placówek, popierających protest w Centrum. Manifestujący mieli kartki z napisami: "Popieram pielęgniarki", "Minister Radziwiłł na pensję pielęgniarską"; skandowano "Jesteśmy z wami".

W CZD jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70. Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie - jak podaje dyrekcja - to wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.