Centrum Zdrowia Dziecka, strajk pielęgniarek: Czy dojdzie do porozumienia?

Choć 1 czerwca na godz. 10 planowano wznowienie negocjacji między dyrekcją CZD a strajkującymi pielęgniarkami, a przed rozmowami miało odbyć się referendum ws. warunków porozumienia, do wieczora nie było oficjalnych informacji w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centrum Zdrowia Dziecka, strajk pielęgniarek: Czy dojdzie do porozumienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 cze 2016 21:05


Negocjacje, po kolejnej już turze rozmów, zostały zawieszone w środę o godz. 3 nad ranem.

Przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska powiedziała w środę (1 czerwca) rano, że rozmowy z dyrekcją poprzedzi referendum wewnątrzzakładowe, w którym strajkujące wypowiedzą się, czy warunki porozumienia są dla nich do zaakceptowania. Jak dodała, delegacja uda się na rozmowy znając stanowisko protestujących.

Po południu nie poinformowano oczekujących w CZD dziennikarzy, czy rozmowy podjęto ani czy przeprowadzono referendum. Zarówno Nasiłowska, jak i rzeczniczka szpitala Katarzyna Gardzińska są nieuchwytne.

Wieczorem przed CZD zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa popierająca strajkujące, wśród zebranych byli m.in. pacjenci i pielęgniarki z innych placówek. Manifestujący trzymali kartki z napisami "Popieram pielęgniarki" oraz "Minister Radziwiłł na pensję pielęgniarską"; skandowano "Jesteśmy z wami".

Do zebranych wyszły pielęgniarki z CZD, które podziękowały za wsparcie. "Chciałybyśmy wrócić do naszych pacjentów i naszych dzieci" - zapewniała jedna ze strajkujących pielęgniarek. "Chciałybyśmy, żeby pielęgniarki zostały w Polsce, żeby nie uciekały za granicę, żeby ten zawód był godny, bo przecież każdy z nas może być pacjentem" - mówiła.

Czytaj też: Szydło: Będziemy prowadzili dialog, by doszło do porozumienia z pielęgniarkami

W nocy z wtorku (31 maja) na środę (1 czerwca) doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Centrum Zdrowia Dziecka Piotr Pawłowski mówił dziennikarzom, że w rozmowie z przedstawicielami dyrekcji została poruszona m.in. kwestia płac.

"Analizowaliśmy też, czy spór ma być zakończony czy też zawieszony. I jeśli tak, to na jaki czas" - powiedział. Pytany, czy bliżej jest do zawarcia porozumienia, czy zawieszenia strajku w aktualnej formie, mówił, że "zawieszenie strajku zależy od podpisania porozumienia". "Porozumienie zawiera jednak postanowienia, które przewidują, że będziemy się cyklicznie spotykać celem omówienia problemów kadrowych w CZD" - zaznaczył.

Poparcie dla pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka wyraził w wydanym w środę komunikacie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Według związku pielęgniarki, po wykorzystaniu wszystkich innych możliwości, zostały zmuszone do skorzystania z prawa do strajku w walce o poprawę warunków pracy i płacy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.