Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych, w którym pacjenci, podmioty lecznicze i opiekuńcze mogą zweryfikować uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej.

- System ten to narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno placówkom medycznym, a przez to samym pacjentom, jak też pielęgniarkom i położnym.
- Weryfikacja uprawnień zawodowych zapewnia gwarancję realizacji świadczeń medycznych na najwyższym poziomie, przez osoby do tego uprawnione.
- Z kolei pielęgniarki i położne mają pewność ochrony miejsc pracy przez zatrudnianie jedynie wykwalifikowanego personelu.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi, w formie elektronicznej, Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych (CRPiP). Daje on możliwość zweryfikowania statusu zawodowego potencjalnego kandydata na pracownika. Dostęp do platformy jest otwarty dla każdego, a sama procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, PESEL lub numer prawa wykonywania zawodu osoby, którą chcemy poddać weryfikacji. Sprawdzenia można dokonać za pośrednictwem internetu pod adresem http://nipip.pl/weryfikacja-pwz/
Czytaj też: Na Podlasiu psychologowie mogą szkolić się w pracy z chorymi na raka
Informacje te są szczególnie niezbędne dla pracodawców, który musi mieć pewność, że zatrudnia osoby posiadające prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej. Zgodnie z art. 86 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej pracodawca zatrudniający osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu wymaganego do udzielenia świadczeń - podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
- Większość pracodawców przed zatrudnieniem pracownika dokonuje przeglądu wiadomości o kandydacie. Pielęgniarki i położne cieszą się wysokim wskaźnikiem zaufania społecznego - przez co niewiele osób zakłada, że osoba zgłaszająca się do pracy może podszywać się pod wykwalifikowanego pracownika i nie posiadać prawa wykonywania zawodu. Zarówno pacjent, jak i pracodawca mają możliwość sprawdzenia czy dana osoba posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. - Dodatkowo, coraz więcej osób korzysta z osobistej pomocy pracowników medycznych w swoich domach. Może to generować sytuacje, w których świadczenia opiekuńcze i medyczne pełnią osoby bez odpowiedniego wykształcenia – ponieważ nie są sprawdzane w systemie. Centralny Rejestr i korzystanie z niego zarówno przez pracodawców, jak i osoby prywatne jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów – dodaje.


KOMENTARZE (0)