Całe środowisko lekarskie powinno wspierać koordynatorów transplantacyjnych

Z roku na rok rośnie liczba osób, które ukończyły podyplomowe studia koordynatorów transplantacyjnych. W niektórych województwach jest już ich nawet 30. Szpitale coraz chętniej zatrudniają takich specjalistów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Całe środowisko lekarskie powinno wspierać koordynatorów transplantacyjnych

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

19 kwi 2013 13:47


W placówkach, które zdecydowały się na zatrudnienie koordynatorów odnotowano wzrost aktywności w zakresie pobierania narządów, jednak jak podkreślają transplantolodzy, wiele jest jeszcze do zrobienia. Trwają prace nad przychylnością lekarskiego środowiska.

Szkolenia procentują

W drugiej połowie marca ruszyła XII edycja szkolenia podyplomowego koordynatorów transplantacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niemal co roku, od 2007 r., organizowane są dwie edycje szkoleń.

- Do każdej edycji aplikuje 50-60 osób, wybieramy i szkolimy 30. Staramy się, by byli to pracownicy szpitali - lekarze i pielęgniarki, szczególnie ci, którzy są zatrudnieni w oddziałach kluczowych dla pozyskiwania narządów od osób zmarłych: OIT, neurologicznych, neurochirurgicznych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Poltransplantu ds. medycznych.

Organizatorzy szkoleń szczególną uwagę poświęcają osobom ze szpitali, o dużym, ale niewykorzystanym potencjale dawstwa. Starają się również promować te szpitale, które znajdują się w województwach o najniższym wskaźniku dawstwa.

Jak zaznacza dr Czerwiński, od 2010 r. uczestnicy szkoleń nie są pozostawieni sami sobie. Tworzą sieć szpitalnych koordynatorów pobierania narządów.

- Ponad 20 miesięcy działalności tej sieci w 200 szpitalach w całym kraju dało wzrost liczby pobieranych narządów o 20 proc.! - podkreśla wicedyrektor Poltransplantu.

Im więcej koordynatorów, tym więcej przeszczepień

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant'', na koniec 2012 r. funkcję koordynatora transplantacyjnego pełniło w Polsce łącznie 257 osób. Stanowisko szpitalnego koordynatora transplantacyjnego powstało w 202 szpitalach, w tym w 184 szpitalach pracuje jeden koordynator, w 17 zespół dwóch koordynatorów i w jednym szpitalu zespół złożony z trzech koordynatorów.

Poltransplant podpisał umowy z 218 koordynatorami w 200 szpitalach, w dwóch innych szpitalach 3 koordynatorzy byli wyznaczeni przez dyrektorów tych jednostek. Wśród 218 zatrudnionych przez Poltransplant koordynatorów było 134 lekarzy i 84 pielęgniarki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.