×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bytom: problemem wypowiedzeń opt-outów zajmie się grupa mediacyjna

  • Autor: PAP/JS
  • 10 sty 2018 17:14

Zespół mediacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele poszczególnych oddziałów - rezydent, specjalista i ordynator każdego z nich - powołano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu (Śląskie) w związku z wypowiedzeniem przez część lekarzy klauzuli opt-out.

Bytom: problemem wypowiedzeń opt-outów zajmie się grupa mediacyjna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Protest ma charakter ogólnopolski i to od rozmów przedstawicieli rezydentów z ministrem zdrowia zależy, jakie lekarze podejmą decyzje. Niemniej zaczynamy rozmowy z lekarzami, bo ich protest ma wpływ na pracę szpitala. Niewykluczone, że mają jakieś propozycje rozwiązania tej niewątpliwie trudnej sytuacji - mówił w środę (10 stycznia) dyrektor szpitala dr Jerzy Pieniążek.

Podczas toczących się rozmów lekarze mają sprecyzować, czy ich protest to znak solidarności z kolegami po fachu w całym kraju, czy też ma on podłoże ekonomiczne.

- Jeśli ekonomiczne, wówczas zastanawiamy się, czy i jak można spełnić ich oczekiwania. Jednym z pomysłów jest na przykład wykonywanie większej liczby zabiegów planowych popołudniami, w trakcie lekarskich dyżurów. Wówczas możemy zaproponować gratyfikację finansową za wykonanie określonego zabiegu. To tylko przykład. Oczekiwania lekarzy i propozycje kompromisu poznamy za kilka dni, bo rozmowy trwają - wyjaśnił dyrektor Pieniążek.

Już podczas pierwszych rozmów wyłonił się jednak problem.

- Jeśli chodzi o sytuację ekonomiczną specjalistów, mamy jakieś pole manewru, natomiast zupełnie inaczej jest z rezydentami, bo płaci im rząd - wskazywał dyrektor.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu zatrudnionych jest 235 lekarzy: 54 rezydentów, 107 na umowę o pracę, 19 stażystów i 55 kontraktowych dyżurujących. Klauzulę opt-out mają lekarze rezydenci i zatrudnieni na umowę o pracę. Wypowiedziało ją 36 lekarzy etatowych i 36 rezydentów. To powoduje trudności z ułożeniem grafików dyżurów. Na większości oddziałów grafiki są ułożone na styczeń, a nawet luty, niemniej wypowiedzenie opt-out przez większość anestezjologów może spowodować, że będzie trzeba przesuwać zabiegi planowe. Mogą też wydłużyć się przyjęcia pacjentów na pobyty diagnostyczne.

- Nie ma natomiast sytuacji zagrożenia życia chorych - zapewnia dyrekcja placówki.

Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w całym województwie śląskim do środy wypowiedzenia klauzuli opt-out złożyło 144 rezydentów i 188 lekarzy specjalistów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bytom: problemem wypowiedzeń opt-outów zajmie się grupa mediacyjna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA