Brexit, skutki: Polscy lekarze i pielęgniarki wrócą z Wielkiej Brytanii przez Brexit?

• W referendum ws. Brexitu 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
• Zdaniem ekspertów Brexit nie będzie miał istotnego wpływu na pracujący na Wyspach polski personel medyczny.
• Polska kadra medycznej jest tam potrzebna, zatrudniona, dobrze wynagradzana i dobrze traktowana - mówi Zofia Małas prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit, skutki: Polscy lekarze i pielęgniarki wrócą z Wielkiej Brytanii przez Brexit?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

24 cze 2016 14:37


Podczas czwartkowego (23 czerwca) referendum 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy Brexit spowoduje, że do Polski będą wracać m.in. nasi lekarze? Nic na to nie wskazuje.

Zdaniem dr. Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Brexit nie będzie miał istotnego wpływu na nasz system ochrony zdrowia, a także na pracujący na Wyspach polski personel medyczny. Choć, jak zastrzega, dzisiaj nic ”na pewno” jeszcze nie można powiedzieć.

Lekarze nie zostaną pozbawieni pracy

- Pamiętajmy, że wielu lekarzy, którzy tam wyjechali ma już obywatelstwo brytyjskie, karty stałego pobytu. Przecież Wielka Brytania wcale nie powiedziała, że wszyscy, którzy tam pracują, zostaną pozbawieni pracy. Zwłaszcza, że polski personel medyczny - lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne - są bardzo mocnymi punktami w brytyjskiej ochronie zdrowia - zaznacza Maciej Hamankiewicz.

- Liczenie na to, że Brexit spowoduje powrót z Wysp lekarzy, pielęgniarek i opiekunów ludzi chorych jest przedwczesne. Sytuacja tam będzie zbliżona do tej, jaka jest w Norwegii i Szwajcarii, które nie są członkami Unii Europejskiej, a również tam pracuje wiele osób z Polski - zaznacza.

Dodaje, że być może Brexit spowoduje trudniejszy dostęp do rynku pracy w Wielkiej Brytanii dla osób, które jeszcze nie wyjechały.

Czytaj też: Brexit: Co z Polakami pracującymi w Wielkiej Brytanii?

- To może mieć miejsce, ale biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na usługi medyczne w tym kraju, to śmiem twierdzić, że prawdopodobnie nic takiego się nie stanie - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Również w opinii Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, Gubernatora (PL) i członka Prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, który pracował w przeszłości jako lekarz w Wielkiej Brytanii, decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej nie będzie miała większego wpływu w perspektywie na polską ochronę zdrowia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.