Brakuje kardiologów dziecięcych. W lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności

- W Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych. - Konieczne jest zwiększenia liczby lekarzy tej specjalizacji - mówi minister zdrowia Marian Zembala.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brakuje kardiologów dziecięcych. W lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 lip 2015 10:15


W Polsce należy zwiększyć liczbę kardiologów dziecięcych; obecnie jest ich 119 - wynika z informacji przedstawionej posłom przez wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego. Na wady rozwojowe układu krążenia cierpi ok. 33 tys. dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia.

W 2014 r. udzielono 330 tys. porad z zakresu kardiologii dziecięcej

U co piątego dziecka i nastolatka poniżej 18 r.ż. zdiagnozowano choroby przewlekłe. Najczęściej są to alergie, zniekształcenia kręgosłupa, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka oraz otyłość. Według danych z 2013 r. wady rozwojowe układu krążenia rozpoznano u 33 tys. dzieci.

W Polsce rocznie rodzi się ok. 3,5 tys. dzieci z wadami wrodzonymi serca. Co trzecie z nich wymaga natychmiastowego leczenia w pierwszych dniach życia. Około 20-30 proc. wymaga leczenia wieloetapowego, a u ok. 60 proc. leczonych procedury kardiochirurgiczne i przezskórne kardiologiczne są wykonywane w pierwszym roku życia.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2014 r. udzielono prawie 330 tys. porad z zakresu kardiologii dziecięcej, które łącznie kosztowały 25,6 mln złotych. Udzielono również 16,7 tys. świadczeń z zakresu lecznictwa zamkniętego na ogólną wartość prawie 99 mln zł.

W ambulatoryjnej opiece specjalistycznej czas oczekiwania na świadczenie z zakresu kardiologii dziecięcej w przypadkach pilnych wynosi 24 dni, a w przypadkach stabilnych - 77 dni.

Z kolei do szpitali w przypadkach stabilnych - w zależności od placówki - dzieci są przyjmowane tego samego dnia (w pięciu szpitalach) lub po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach oczekiwania. Najdłużej na świadczenie z zakresu kardiologii dziecięcej trzeba czekać w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ok. 194 dni). W przypadkach pilnych dzieci są przyjmowane do szpitali tego samego dnia, a w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu czekają ok. 3 dni.

W Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych

Zdaniem ministra zdrowia Mariana Zembali w Polsce wystarczy kilka "silnych centrów, które gwarantują wysoką jakość leczenia przez kardiologa, także inwazyjnego, i przez kardiochirurga". Jak dodał, takie ośrodki są już w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Zabrzu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Obecnie w Polsce pracuje 119 kardiologów dziecięcych. Najwięcej kardiologów jest w województwie mazowieckim - 27, natomiast w województwie lubuskim nie ma żadnego lekarza tej specjalności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.