PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Braki kadrowe - jeden z największych problemów służby zdrowia

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 9 wrz 2019 17:35

Niewydolność kadrowa. To zdaniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza jeden z palących problemów, jaki czeka na rozwiązanie.

Braki kadrowe - jeden z największych problemów służby zdrowia
72 proc. szpitali potrzebuje pielęgniarek wszystkich specjalizacji. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Okręgowa Izba Lekarska rozpoczęła właśnie kampanię społeczną "Narodowy Kryzys Zdrowia". Ma ona rozpocząć wspólną walkę – pacjentów, lekarzy i polityków – o publiczny system ochrony zdrowia, który jako jedyny może zapewnić Polakom dostęp do pełnego spectrum świadczeń medycznych.

Medycy mówiąc o obecnych niewydolnościach systemów wskazują nie tylko na braki finansowe czy organizacyjne, ale również na braki kadrowe. O tym jak duża jest skala problemu mówi m.in. raport Manpower Group "Niedobór talentów w służbie zdrowia". Dowiemy się z niego, że 72 proc. szpitali potrzebuje pielęgniarek wszystkich specjalizacji, 68 proc. szuka lekarzy, a 13 proc. - położnych. 7 proc. szpitali poszukuje na rynku pracy techników elektroradiologów i/lub diagnostów laboratoryjnych. Szpitale potrzebują także personelu pomocniczego (38 proc.) oraz pracowników działów administracji (38 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pod względem specjalizacji na pierwsze miejsce wysuwa się: pediatria i choroby wewnętrzne (23 proc. szpitali poszukuje tych specjalistów), anestezjologia (21 proc.), chirurgia (15 proc.), medycyna ratunkowa (13 proc.), neonatologia (13 proc.), urologia (11 proc.), ginekologia (10 proc.), neurologia (8 proc.) i choroby płuc - 7 proc.

Inny raport - ''Health at Glance" - mówi o tym, że w Polsce przypada najmniejsza liczba lekarzy na 1000 pacjentów spośród wszystkich krajów UE. Średnia dla UE wynosi 3,6. W Polsce to 2,4 lekarza.

- Środkiem do realizacji celu, jakim finalnie jest osiągnięcie europejskich standardów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, jakości i dostępności usług medycznych, jak też efektów leczenia, wyrażonych w postaci wskaźników wyleczalności na poziomie właściwym dla krajów Unii Europejskiej – może być tylko zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 roku i finalnie 9 proc. PKB  w 2030 roku oraz zmiany systemowe na poziomie instytucjonalnym - komentuje Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie, inicjator kampanii społecznej Narodowy Kryzys Zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Braki kadrowe - jeden z największych problemów służby zdrowia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mirek 2019-12-28 12:38:19

    Gdy już nie ma lekarzy to sytuacja robi się naprawde dramatyczna. Chodzi przecież o zdowie społeczności. A nie ma się co oszukiwać warunki, w jakich niektórzy muszą pracować są dramatyczne. Niektóre placówki nadają się jedynie do zamknięcia... ludzie stoją godzinami pod gabinetami, lekarze są przemęczeni bo pracuja ponad to co muszą. W medicover jest tak, że lekarze pracują w systemie zmianowym, niektórzy prowadzą swoje gabinety, a tutaj sobie dorabiają. Pracują określoną liczbę godzin, są dyspozycyjni i spokojniejsi, bo jednak pacjenci są umawiani na godziny i nie pchają sie jeden na drugiego. Jest porządek, jest duze wsparcie pozostałego zespołu medycznego

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA