×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Będą zmiany w kształceniu lekarzy

  • Autor: PAP/AT
  • 6 lut 2020 12:47

Środowe (5 lutego) spotkania z rezydentami dotyczyło doprecyzowania zapisów projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. W przyszłym tygodniu projekt tafia do Sejmu.

Będą zmiany w kształceniu lekarzy
Łukasz Szumowski (fot. twitter.com/MZ_GOV_PL)
REKLAMA
  • Nowe zapisy dotyczą zmian np. w kształceniu podyplomowym lekarzy - trybu naboru na rezydentury, który staje się centralnym, a nie wojewódzkim - powiedział Łukasz Szumowski. Inaczej też ma wyglądać kształcenie specjalistów.
  • Chcemy też, by była szybsza możliwość wejścia do pracy, zaraz po zdaniu egzaminu modułowego, śródokresowego - oświadczył minister.
  • Szumowski zaznaczył też, że pojawią się również jawne pytania na egzaminy. - To jest rewolucja w zakresie kształcenia podyplomowego - podsumował.

"Spotkanie dotyczyło punktów, które w jakiś sposób były jeszcze niejasne dla kolegów. Wyjaśniliśmy sobie ich intencje" - powiedział minister.

Dodał też, że resort będzie wspólnie z rezydentami pracować nad zapisami jeszcze w trakcie prac legislacyjnych. "Przeszliśmy przez wszystkie punkty (projektu - red.) i umówiliśmy się na dalsze rozmowy" - powiedział. Kolejne spotkanie lekarzy z ministrem zaplanowano na 17 lutego.

Minister przypomniał też, że nowe zapisy dotyczą zmian np. w kształceniu podyplomowym lekarzy - trybu naboru na rezydentury, który staje się centralnym, a nie wojewódzkim. "W związku z tym każdy już będzie obiektywnie oceniany" - wyjaśnił.

Inaczej też ma wyglądać kształcenie specjalistów, które będzie przebiegało w podstawowych modułach, a potem dopiero w szczegółowych obszarach wiedzy.

Czytaj też: Minister zdrowia zapowiedział kontynuację zmian m.in. w onkologii, psychiatrii i informatyzacji

"Chcemy też, by była szybsza możliwość wejścia do pracy, zaraz po zdaniu egzaminu modułowego, śródokresowego" - oświadczył minister. Zaznaczył też, że pojawią się również jawne pytania na egzaminy.

"To jest rewolucja w zakresie kształcenia podyplomowego" - podsumował.

Wyjaśnił dziennikarzom, że rezydenci postulowali wprowadzenie ryczałtu w wysokości 400 zł na sześciomiesięczne dojazdy do szpitali, gdzie odbywają staż. Zaznaczył jednak, że to parlament już w tej sprawie ma głos, choć resort będzie rekomendował to w dalszych pracach legislacyjnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zmiany w kształceniu lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA