PARTNERZY PORTALU

Będą spore zmiany w zawodzie ratownika medycznego

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała kilka redakcyjnych poprawek Senatu do ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ma ona przede wszystkim uregulować zasady wykonywania zawodu, reguły odpowiedzialności zawodowej i ustanowić samorząd ratowników medycznych.

Będą spore zmiany w zawodzie ratownika medycznego
Ustawa wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych (fot. PTWP)
REKLAMA

Ustawa wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację tak jak innych zawodów medycznych.

Samorząd zawodowy powstanie w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie miała osobowość prawną i określone w ustawie organy.

Czytaj też: To byłaby prawdziwa rewolucja i ratunek dla wielu firm. Chodzi o pensje

Wprowadza również instytucję jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację ratownika medycznego i określenie jego kwalifikacji. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego i po uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych.

Stworzono także możliwość skutecznego pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązku wykonywania czynności zawodowych zgodnie z określonymi w ustawie zasadami wykonywania zawodu ratownika medycznego i z zasadami etyki zawodowej, do których określenia będzie uprawniony samorząd ratowników medycznych.

Czytaj też: Możesz dostać pieniądze z "chorobowego", kiedy jesteś zdrowy. Oto, co trzeba zrobić

Efektem wprowadzenia proponowanych rozwiązań ma być "zintegrowanie środowiska zawodowego, samodzielność w określaniu potrzeb i dalszego rozwoju tego zawodu, efektywniejsza współpraca z tym środowiskiem zawodowym i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego".

Ma to się przełożyć na poprawę jakości udzielania świadczeń zdrowotnych przez ratowników medycznych, a co za tym idzie - na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Będą spore zmiany w zawodzie ratownika medycznego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Slaw 2022-12-01 16:54:39

    Wszystko poprawiają a nie umieją dopilnować tego co już działa. Debatować, rozstrzygać, zrzucać odpowiedzialność. Kto będzie miał zacięcie do pracy i to odpowiedzialnej. A lekarze,politycy,duchowni kiedy odpowiedzą za swoje słowa i czyny oraz ich konsekwencje. Przywróćmy szacunek do CZŁOWIEKA no ale tylko człowiek który go posiada może go innym dać. Pozdrawiam

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA