PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Będą kolejne zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej

  • Autor: PAP/JP
  • 3 sie 2022 13:50

Podczas dyskusji nad nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wiceminister zdrowia, senator Waldemar Kraska zgłosił dwie poprawki o charakterze legislacyjnym. Dotyczą one pomocy medycznej rannym obywatelom Ukrainy i osobom walczącym po stronie ukraińskiej.

Będą kolejne zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej
(fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W środę Senat zajął się rozpatrzeniem ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.
  • Podczas dyskusji głos jako senator zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który zgłosił dwie poprawki o charakterze legislacyjnym, dotyczące pomocy podczas wojny w Ukrainie.
  • Dwie poprawki, jak ocenił Kraska, umożliwią leczenie i transportowanie z terytorium Ukrainy na terytorium Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych.

"Jako Polska niesiemy pomoc narodowi ukraińskiemu. (...) W tej chwili pomagamy i chcemy pomagać osobom, które doznały obrażeń w czasie działań wojennych. Dlatego konieczne stało się wdrożenie pewnych rozwiązań legislacyjnych, aby tę pomoc medyczną osobom, które przekraczają naszą granicę na wschodzie, a odniosły obrażenia w wyniku działań wojennych, można udzielać" - argumentował Kraska.

Wskazał, że w obecnej chwili rząd nie ma takich warunków, ponieważ ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z działaniami wojennymi takiej możliwości nie przewiduje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dwie poprawki, jak ocenił Kraska, umożliwią leczenie i transportowanie z terytorium Ukrainy na terytorium Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Należeć do nich mogą zarówno obywatele Ukrainy, jak i osoby niebędące obywatelami, a walczące po stronie ukraińskiej podczas obecnie trwającej wojny.

Ponieważ zostały zgłoszone wnioski o charakterze legislacyjnym, senacka Komisja Zdrowia musi się do nich ustosunkować i przedstawić podczas posiedzenia sprawozdanie.

W poniedziałek senacka Komisja Zdrowia poparła nowelizację wraz z poprawkami. Cztery poprawki należały do Biura Legislacyjnego - jedna z nich zmierza do poprawnego odesłania do jednostek redakcyjnych zawartych w załączniku do stosownej dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, kolejna - do upoważnienia wydania rozporządzenia przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem rolnictwa do wyczerpującego określenia wytycznych dotyczących treści rozporządzenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą kolejne zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA