Automatyczny chirurg zastąpi człowieka?

Kierowany przez sztuczną inteligencję robot z powodzeniem zszył jelito świni.Chirurg nie będzie już potrzebny na sali operacyjnej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Automatyczny chirurg zastąpi człowieka?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2016 13:17


W odróżnieniu od znanych i stosowanych od dawna robotów chirurgicznych, które tylko wspomagają rękę chirurga, robot Star kieruje się własnym sztucznym rozumem oraz fluorescencyjnymi znacznikami, przyczepionymi do miękkich tkanek - informuje pismo ”Science Translational Medicine”.

Operacja, podczas której udało mu się zszyć świńskie jelito w sposób dorównujący umiejętnościom wykwalifikowanego specjalisty to - zdaniem ekspertów - kolejny krok przybliżający powstanie automatycznych chirurgów.

Czytaj też: Roboty w pracy. W tych zawodach to już normalność

Nie wiadomo jednak, czy pacjenci zaufają sztucznej inteligencji i powierzą jej swoje życie. Teoretycznie operatorzy przyglądaliby się tylko pracy robota, włączając się do operacji w razie problemów.

Robot nie męczy się, nie ulega emocjom i daje znakomitą powtarzalność - każdy szew mógłby być doskonały (a niedoskonały szew to potencjalne źródło problemów). Rodzaj, rozmiar oraz siła, z jaką zaciśnięte są szwy mogą zostać zaprogramowane - jak w przypadku maszyny do szycia. Na razie jednak obserwujący zabieg na żywej świni lekarze musieli dokonywać drobnych korektur pracy robota w około 40 proc. przypadków.

Komentujący zabieg eksperci przewidują, że za kilka lat rutynowe zabiegi w rodzaju usunięcia wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego roboty mogłyby przeprowadzać od początku do końca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.