Arcybiskup upomina się o godne warunki pracy i płacy dla pielęgniarek

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas niedzielnej (15 sierpnia) pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich upomniał się o godne warunki pracy i płacy pielęgniarek, wyraził uznanie dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą i troskę o przeżywających rozpad małżeństwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Arcybiskup upomina się o godne warunki pracy i płacy dla pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 sie 2015 15:00


W kontekście ustawy o in vitro powtórzył, że prawo do życia to naturalne prawo każdego człowieka. Zaapelował też o ochronę środowiska naturalnego.

Podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt abp Skworc witał pątniczki zgromadzone na piekarskim wzgórzu oraz biskupów przybyłych na uroczystość, m.in. nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który przewodniczył mszy i wygłosił homilię. Innym z gości przybyłych do Piekar był biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. Metropolita katowicki wyraził współczucie z powodu sytuacji na Ukrainie i zapewnił o solidarności z mieszkańcami tego kraju.

Jak co roku, podczas powitania abp Skworc poruszył wiele bieżących kwestii społecznych. Jedną z nich była praca kobiet. Hierarcha podkreślił, że Kościół docenia nieraz trudne łączenie pracy z obowiązkami w małżeństwie i rodzinie. "Niech wasi bliscy doceniają waszą pracę, niech wam pomagają wykonywać szczególnie te prace domowe, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne niech waszą pracę czynią lżejszą i lepiej opłacaną" - powiedział. Wyraził też uznanie dla kobiet, które prowadzą przedsiębiorstwa.

Część swego wystąpienia metropolita poświęcił pielęgniarkom. Jak mówił, wiele z nich ma "słuszne poczucie ciągłego niedowartościowania przez system opieki zdrowotnej". Abp Skworc zwrócił się do ministra zdrowia prof. Marana Zembali: "Panie ministrze zdrowia z Górnego Śląska, życzymy sukcesów w uzdrawianiu służby zdrowia i prosimy o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie słusznych postulatów pielęgniarek. Każdy, kto zna szpital z pozycji pacjenta, wspiera wołania pielęgniarek o podwyżkę płac i godne warunki pracy" - zaapelował.

Podczas powitania abp Skworc wyraził duszpasterską troskę o kobiety, których małżeństwa i rodziny przeżywają kryzys. Zapewnił, że z powodu tych trudnych sytuacji nie są napiętnowane ani wykluczone z Kościoła.

Po raz kolejny metropolita katowicki poruszył problem ochrony środowiska naturalnego. Dziękował doktor Jolancie Wadowskiej-Król, która w latach 70. i 80. uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki śląskich dzieci. Prowadzone przez nią badania rzucały cień na wizerunek PRL, co zamknęło jej drogę do kariery naukowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marcin 2015-08-28 09:34:08

Hmmmmm, skoro arcybiskup tak się dopomina, to może niech zwoła jakieś spotkanie biskupów na którym podejmą decyzję o finansowaniu katechez w szkołach "z tacy" przy jednoczesnej deklaracji od państwa, że pieniądze w ten sposób zaoszczędzone pójdą na podwyżki dla pielęgniarek. Moim zdaniem to uczciwy układ, z którego każdy będzie zadowolony. Katechezy w szkołach zostaną, lewica straci argument na zdejmowanie krzyży z sal lekcyjnych.... serio, nie piszę tego jako ataku na KK czy coś, po prostu naszła mnie taka refleksja po tym, jak zobaczyłem ile wynoszą zarobki na przykładowym programie Curaswiss - jest ogromna różnica.