×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

5 proc. lekarzy w Polsce to obcokrajowcy

  • Autor: PAP/JP
  • 16 mar 2023 11:28

Liczba lekarzy z zagranicy pracujących w Polsce to około 4,5 tysiąca. Stanowi to niecałe 5 proc. wszystkich lekarzy - powiedział w czwartek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

5 proc. lekarzy w Polsce to obcokrajowcy
Liczba lekarzy z zagranicy pracujących w Polsce to około 4,5 tysiąca (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Niedzielski wyjaśnił, że wnioski składane przez lekarzy są badane. "My przede wszystkim poprzez konsultantów krajowych weryfikujemy program studiów. Oczywiście ta ścieżka ma uproszczony charakter, bo inaczej musieliby nostryfikować dyplom, co trwa kilka lat" - zaznaczył, dodając, że w tej chwili takie osoby nie muszą zdawać dodatkowego egzaminu.

Jednocześnie przypomniał, że lekarze uzyskujący pracę w Polsce dzięki uproszczonej procedurze mogą wykonywać ją jedynie pod nadzorem polskiego lekarza.

Dopytywany, czy to oznacza, że lekarz uzyskujący pracę w ramach ułatwionej procedury nie jest pełnoprawnym lekarzem wyjaśnił, że faktycznie nie ma on uprawnień specjalisty, ale ma uprawnienia porównywalne do lekarza, który skończył studia medyczne. Przypomniał, że tacy lekarze, w ciągu pięciu lat, podczas których mogą pracować dzięki uproszczonej procedurze, mogą równocześnie zrealizować pełną ścieżkę dopuszczenia - nostryfikować dyplom czy przejść specjalizację w Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 5 proc. lekarzy w Polsce to obcokrajowcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA