30 tys. wolnych miejsc pracy. Niemieckie szpitale poszukują pielęgniarek

Niemcom brakuje personelu medycznego. Chcą zatrudniać pielęgniarki i pielęgniarzy z zagranicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

30 tys. wolnych miejsc pracy. Niemieckie szpitale poszukują pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 lis 2014 10:59


Jak donosi "Deutsche Welle” w szpitalach nieobsadzonych jest ok. 30 tys. etatów. W Klinice Św. Ducha w Koloni pracuje wielu cudzoziemców. Z takiego stanu rzeczy bardzo zadowolone jest kierownictwo - nie tylko dlatego że na niemieckim rynku pracy brakuje pielęgniarek.

Czytaj też: Niemcy: Wzrosną wynagrodzenia pielęgniarek i lekarzy

- Mamy wielu pacjentów z różnych kręgów kulturowych - z Rosji, Europy Wschodniej i Południowej. To fantastyczne, gdy można zatrudnić pracowników, którzy pochodzą z tych samych stron i władają tym samym językiem co pacjenci - mówi „DW” dr Guido Lerzynski.

Pracę w niemieckich szpitalach chwalą również obcokrajowcy. - Zostałyśmy mile przyjęte. Nie widzę żadnych różnic z innymi ośrodkami medycznymi. Zaaklimatyzowałam się tutaj bez problemu. A jeśli czegoś nie wiem, to po prostu pytam - opowiada w rozmowie z „DW” Jasmina Borojević, która pracuje w szpitalu od września.

Czytaj też: Niemcy żałują, że tak długo zamykali rynek pracy dla Polaków

Jakie podstawowe kryteria trzeba spełniać, by myśleć o pracy w niemieckim szpitalu? - Warunkiem podstawowym są naturalnie kwalifikacje zawodowe. Ale istotna jest także podstawowa znajomość języka niemieckiego, by umożliwić komunikację z pacjentem i personelem - tłumaczy dla „DW” dr Jurgen Tudyka z Kliniki Św. Ducha w Kolonii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.