PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

100 mln zł do wzięcia w konkursie Agencji Badań Medycznych

  • Autor: PAP/JP
  • 11 lip 2022 11:43

Dostarczenie danych naukowych m.in. o najskuteczniejszych lekach i procedurach medycznych, opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych jest celem konkursu ogłoszonego przez ABM.

100 mln zł do wzięcia w konkursie Agencji Badań Medycznych
Konkurs adresowany jest m.in. do uczelni wyższych, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, PAN, instytutów naukowych PAN i instytutów badawczych (fot. pxhere)
REKLAMA

Na dofinansowanie projektów przeznaczono 100 mln zł. Projekty muszą mieć status niekomercyjnych badań klinicznych produktu leczniczego lub eksperymentów badawczych - wynika z komunikatu Agencji Badań Medycznych (ABM). Wnioski można składać do 20 października 2022 r.

Podano, że zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach (ang. Evidence-Based Medicine, EBM), wybór terapii stosowanej w praktyce klinicznej powinien być podejmowany na podstawie wiarygodnych, wysokiej jakości danych klinicznych, pozyskanych w pierwszej kolejności z badań umożliwiających bezpośrednie porównanie skuteczności i bezpieczeństwa alternatywnych opcji terapeutycznych, tj. badań typu head-to-head.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rosnąca liczba dowodów naukowych sprawia, że coraz częściej w terapii chorób możliwe staje się zastosowanie kilku alternatywnych wobec siebie metod terapeutycznych. Nie zawsze jednak dysponujemy danymi, które mogą nam pomóc w obiektywnej ocenie, która z dopuszczonych i już stosowanych różnych form terapii jest w danym wskazaniu bardziej efektywna, bardziej bezpieczna czy bardziej opłacalna - tak dla pacjenta, jak i dla systemu zdrowia" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dodał, że nie chodzi tylko o porównanie różnych form farmakoterapii w danym wskazaniu, ale m.in. o zestawienie dwóch różnych metod zabiegowych czy też metody zabiegowej z farmakoterapią lub z innym rodzajem leczenia zachowawczego.

"Wyniki tego rodzaju analiz porównawczych finansowanych ze źródeł niezależnych od podmiotów komercyjnych byłyby niezwykle przydatne dla środowiska medycznego, jak i dla instytucji odpowiedzialnych za finansowanie określonych świadczeń zdrowotnych" - podkreślił prof. Moniuszko.

ABM przekazała, że głównym celem konkursu jest opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki, rehabilitacji lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, a także zwiększenie wiedzy o najbardziej optymalnych klinicznie i kosztowo terapiach.

Nabór adresowany jest m.in. do uczelni wyższych, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, PAN, instytutów naukowych PAN i instytutów badawczych.

Wnioski można składać za pomocą systemu teleinformatycznego ABM.

Agencja Badań Medycznych (ABM) jest państwową agencją odpowiedzialną za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Agencja realizuje jeden z pierwszych publicznych programów dotacyjnych z finansowaniem przeznaczonym na niekomercyjne badania kliniczne w naszym kraju. Kluczowym zadaniem agencji jest również działalność analityczna w zakresie oceny podejmowanych decyzji i ich wpływu na koszty funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 100 mln zł do wzięcia w konkursie Agencji Badań Medycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA