×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zwolnienia grupowe nie muszą być bolesne. Santander Bank wdraża outplacement

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 kwi 2019 10:16

Santander Bank Polska podczas zwolnień grupowych nie ograniczył się do zapewnienia godziwych warunków wypowiedzenia. Zrobił coś więcej. Wprowadził przemyślany outplacement, aby podziękować pracownikom za wspólnie spędzony czas, lojalność.

Zwolnienia grupowe nie muszą być bolesne. Santander Bank wdraża outplacement
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Zwolnienia grupowe nie są tematem łatwym dla profesjonalistów HR.
  • Coraz więcej firm, bo aż 40 proc. stosuje zwolnienia monitorowane, jednak świadomych i realnie wpływających na sytuację pracowników działań jest nadal mało.
  • Przykładem jest Santander Bank Polska, który stworzył program outplacementowy dla zwalnianych pracowników.

Średni czas poszukiwania pracy w Polsce, który według badania Monitor Rynku Pracy wynosi obecnie 2 miesiące. Jeśli chodzi o oczekiwania kończących swoją przygodę w firmie pracowników, to aż 97 proc. oczekuje pomocy od pracodawcy podczas redukcji etatów. Czy dysponując nowoczesnymi technologiami i wieloma kanałami kontaktu możemy realnie wpłynąć na poprawę sytuacji zwalnianych pracowników? Odpowiedź na to pytanie dobrze obrazuje przykład działań rozpoczętych w ostatnim czasie przez Santander Bank Polska.

Czytaj też: Outplacement nie tylko dla polskich specjalistów. Pomoc coraz częściej potrzebna obcokrajowcom

Na początku 2019 roku w Santander Bank Polska wdrożony został proces zwolnień grupowych. Pracę miało stracić ok. 1400 pracowników banku, co stanowi ok. 11 proc. wszystkich zatrudnionych. Zwolnienia miały dotyczyć pracowników reprezentujących różne grupy demograficzne i kompetencyjne, którzy w wielu przypadkach, nie zmieniali miejsca zatrudnienia w ostatnich latach. Choć ich potrzeby są często różne to wspólnym mianownikiem jest chęć aktualizacji swojej wiedzy, dotyczącej poruszania się po nowoczesnym rynku pracy, który w ostatnich latach uległ znacznej transformacji i digitalizacji.

Dlatego Santander Bank Polska we współpracy z firmą szkoleniowo-konsultingową HR Embassy oraz firmą technologiczną Waywer, stworzył program micro-learningowy, którego celem jest wsparcie odchodzących pracowników w poszukiwaniu nowej pracy.

Łatwość dostępu i odpowiednia forma przekazu

Pierwszym kluczowym elementem działań było wykorzystanie odpowiedniej technologii i formy dostarczania pracownikom informacji. Najważniejsza była prostota uzyskania dostępu oraz łatwa w konsumpcji forma przekazu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia grupowe nie muszą być bolesne. Santander Bank wdraża outplacement
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA