PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Co na to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców?

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 17 cze 2020 17:43

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił stanowisko w sprawie przewidzianych w „tarczy 4.0” rozwiązań implementujących uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. - Uważamy, że jest to, jako rozwiązanie czasowe, racjonalna odpowiedź na wyzwanie wywołane przez pandemię koronawirusa - komentuje.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Co na to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców?
Problemy finansowe mogą doprowadzić do upadłości. W takiej skrajnej sytuacji rozwiązaniem może być przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego (Fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Opóźnienia w płatnościach, zmniejszony popyt, czasowe ograniczenie możliwości prowadzenia działalności to czynniki prowadzące do zaburzeń płynności finansowej, a w niektórych przypadkach do upadłości. W takiej skrajnej sytuacji rozwiązaniem może być przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego - zwraca uwagę ZPP.
  • W rządowej Tarczy 4.0 zawarto zapisy umożliwiające przeprowadzenie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Związek ocenił je pozytywnie.
  • ZPP podkreśla jednak, że zasadne byłoby uzupełnienie projektu przepisów o kilka rozwiązań o charakterze technicznym, które mogłyby wyważyć interesy poszczególnych stron i uczynić uproszczone postępowanie jeszcze bardziej przystępnym.

Dokładna skala wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę nie jest jeszcze znana, ale dla wielu przedsiębiorców wywołany przez nią kryzys wiąże się z poważnymi problemami finansowymi.

- Opóźnienia w płatnościach, znacznie zmniejszony popyt, czy czasowe ograniczenie możliwości prowadzenia działalności to czynniki, które prowadzą do zaburzeń płynności finansowej, a w niektórych przypadkach wręcz do upadłości. W takiej skrajnej sytuacji rozwiązaniem może być przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego, którego celem, zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami - przypomniał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ZPP podkreślił jednak, że tradycyjna ścieżka takiego postępowania w oparciu o przywołaną ustawę, może być czasochłonna i kosztowna. Do obecnej sytuacji, w której trzeba działać i podejmować decyzje szybko, a pieniędzy niestety brakuje, wspomniana ścieżka więc nie bardzo pasuje. 

- Szczególnie, że w obliczu czasowego ograniczenia funkcjonowania sądów w trakcie pandemii COVID-19, czas załatwiania spraw może być znacznie wydłużony, co dla wielu dłużników oznacza zwiększone ryzyko upadłości - wskazała organizacja.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Co na to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA