PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zwalnia ich co trzecia firma. Powodem jest "przewinienie", na które nie mają wpływu

 • km
 • 24 paź 2022 13:30

Co 3. firma zatrudniająca głównie pracowników produkcyjnych i co 20. gwarantująca przede wszystkim etaty pracownikom umysłowym przyznaje, że zwolniła pracownika z powodu jego długiej lub częstej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Takie praktyki sprawiają, że wiele osób w obawie przed utratą etatu nie chce mówić szefowi o swoich problemach zdrowotnych, nawet jeśli na dłuższą metę nie da się ich ukryć.

Zwalnia ich co trzecia firma. Powodem jest "przewinienie", na które nie mają wpływu
Co 20. firma zatrudniająca głównie pracowników produkcyjnych zwolniła pracownika z powodu jego długiej lub częstej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W 2021 r. osobom ubezpieczonym w ZUS wystawiono w sumie niemal 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln (ZUS).
 • Według danych GUS prawie połowa pracujących Polaków (46 proc.) odczuwa przewlekłe dolegliwości w pracy.
 • Dla części przełożonych długa lub częsta absencja chorobowa była powodem zwolnienia pracownika. Tego typu decyzje podejmowano w co trzeciej firmie z branż związanych z pracą fizyczną (33 proc.) i w co dwudziestej organizacji (5 proc.) gwarantującej przede wszystkim etaty dla pracowników umysłowych.

Zgodnie z przepisami zwolnienie lekarskie może być wystawione maksymalnie na 182 dni, a więc na około pół roku. W tym czasie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Potem można się starać o świadczenie rehabilitacyjne (maksymalnie 12 miesięcy).

Jak wynika z danych ZUS, w 2021 r. osobom ubezpieczonym wystawiono w sumie niemal 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Średnia długość zwolnienia lekarskiego wynosi ok. 11 dni, a przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli ok. 45 proc. ludzi podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. To oznacza, że przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia.

Zobacz: Zmieniają się ważne przepisy, a ponad połowa Polaków nie ma o tym pojęcia

Ze zdrowiem Polaków nie jest najlepiej

Z danych GUS wynika, że prawie połowa pracujących Polaków (46 proc.) odczuwa przewlekłe dolegliwości w pracy. Co szósta osoba obecnie lub kiedyś wykonująca pracę zarobkową uskarża się na odczuwanie spowodowanych lub pogłębionych przez nią problemów zdrowotnych.

Firmy zaczynają odczuwać ten problem i szukają rozwiązań, bo koszt nieobecności pracownika przebywającego na L4 przewyższa wartość środków przeznaczonych na narzędzia poprawiające stan zdrowia zespołu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Zwalnia ich co trzecia firma. Powodem jest "przewinienie", na które nie mają wpływu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • normalny 2022-10-26 20:20:10

  Każde L4 to dodatkowa praca dla reszty. Jeśli ktoś bierze L4, żeby zrobić sobie wolne, to szkodzi przede wszystkim koleżankom i kolegom z zespołu. W interesie wszystkich jest poradzenie sobie z takimi osobami. Niestety, kontrole wciąż są zbyt mało powszechne. A jeśli ktoś bierze długie L4 to odpowiedzialny pracodawca powinien znaleźć na te kilka miesięcy zastępstwo. Problem w tym, że większość zamiast oznajmić, że nie będzie ich prawdopodobnie kilka miesięcy, iść do lekarza i dostać odpowiedni druk) to sobie donoszą co tydzień, dwa na kolejne kilka dni. Nie wyobrażam sobie zwolnić kogoś z powodu choroby, ale uczciwość musi działać we wszystkie strony. I zaufanie jest przez pracowników bardzo często nadużywane.

  • Gajs 2022-10-26 23:06:11

   Dokładnie. Zwolnienia lekarskie powinny być kontrolowane przez ZUS na wniosek pracodawcy. Wystarczy aby wyznaczony zespół lekarzy ZUS zbadali takiego delikwenta. I poprostu zabrać świadczenia wraz z odsetkami i karą. Wówczas na zwolnieniach będą faktycznie chorzy

 • JK 2022-10-24 13:56:01

  chorzy pracownicy są ofiarą ściemniających kolegów i koleżanek. Moja firma ma zasadę - nie zwalniamy osób chorych onkologicznie. Ale jak człowiek lat 20 jest chory w co drugi letni piątek, każde święta, długi weekend itp. (a L4 wpadnie z Zakopanego, Sopotu czy innego Milena) to nikt nie będzie zastanawiać się głębiej nad taką osobą. A lekko licząc 25% L4 to zwykłe ściemy.

  • Piotr 2022-10-25 08:31:55

   @JK A inne choroby przewlekłe? - depresja? nerwice?- tych wywalasz od razu??? A jak pracownik ma chorego członka rodziny? Tutaj sprawdza się przysłowie, że "syty nie rozumie głodnego" - czyli, dopóki 'szef' nie zachoruje lub nie będzie miał chorego kogoś bliskiego... Prawda jest taka, że w Polsce pracownik jest traktowany jak aktywo, a nie jak człowiek...

   • JK 2022-10-25 11:53:12

    Zdziwię Cię, nie, nie zwalniamy osób z tego powodu, chyba że... każda sytuacja jest indywidualna. Dla przykładu - pracownik ma pakiet medyczny, bogaty, na koszt firmy. Ma problem z kręgosłupem, ale nie leczy się w ramach pakietu, czeka 10 m-cy na wizytę ortopedy na NFZ, więc L4 + św. rehabilitacyjne. Takie osoby żegnamy. Źle? Dobrze? Mówiąc szczerze, gdybym był chory, to bym nie czekał 9 m-cy na lekarza, mając darmową wizytę w ciągu 3 dni. Pani zatrudniła się w firmie obok, dostała umowę na dłużej... L4, bo teraz czeka na zabiegi fizjo i leci kolejny miesiąc :) Ludzie zapominają o jednej rzeczy - obowiązkiem pracownika jest dbanie o zdrowie i dążenie do wyleczenia. Tak jak wspomniałem - część uczciwych pracowników ma później pecha... dostają rykoszetem za oszustów, bo nie zawsze znamy historię naszych ludzi.

   • Gaja 777 2022-10-26 23:14:36

    A co pracodawcę ma martwić Twoja choroba depresyjna czy nerwica? A co on mamuśka i tatuś, że ma cię dalej pieszczochać? A może ma sam zaliczyć depresję bo mu się firma zawali mając takich pracowników? Ty się ogarnij i lecz a pracodawcy muszą mieć pracowników w firmie a nie na zwolnieniach! To nie przedszkole! Poza tym matole myślisz o swoich kolegach w pracy? Oni nie mają rodzin? Muszą robotę zrobić za ciebie! I oni też mogą zaliczać nerwicę przez nawał roboty dzięki właśnie Tobie! Po trzecie takie stawiasz żądania? To czemu sam nie otworzysz firmy? Będziesz pracował kiedy chcesz i siedział na zwolnieniach ile chcesz! Może na bułkę zarobisz. ! Co za głupi i rozczeniowy naród mamy.! Masakra

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA