×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zatrudniają około 750 tys. osób w Polsce i toną w długach

  • Autor: PAP/AH
  • 14 gru 2021 10:44

W pandemii długi firm transportowych wzrosły o 27 proc. i przekraczają 1,2 mld zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Rekordowe zobowiązania, 11 mln zł, ciążą na spółce z Warszawy, która zalega m.in. w opłatach za energię.

Zatrudniają około 750 tys. osób  w Polsce i toną w długach
Według danych Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" w Polsce działa 125 tys. firm transportowych, które zatrudniają około 750 tys. osób fot. Shutterstock
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Według raportu "Obciążenie ponad normę - czyli sytuacja finansowa w branży TSL" Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie firm transportowych rośnie sukcesywnie.
  • Od początku pandemii w 2020 r., kiedy wynosiło ono 979,3 mln zł, do dziś, wzrosło prawie o 27 proc. (do 1,24 mld zł).
  • Liczba dłużników w tym czasie powiększyła się o 925 podmiotów i obecnie wynosi 23,5 tys. W koronakryzysie wzrosło również o 9,5 tys. zł średnie zadłużenie jednego dłużnika (z 43,2 tys. zł w marcu 2020 r. do 52,6 tys. zł obecnie).

Większość zadłużenia firm transportowych, czyli 1,1 mld zł, należy do przewoźników drogowych. To grupa 21,2 tys. przedsiębiorstw świadczących usługi transportu drogowego towarów oraz działalność usługową związaną z przeprowadzkami. Ok. 76 proc. łącznej sumy zadłużenia branży TSL stanowią przeterminowane zobowiązania jednoosobowych działalności gospodarczych. W sumie ponad 18 tys. JDG-ów transportowych zalega na 941 mln zł. Z kolei 19 proc. (237 mln zł) to długi spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których jest w KRD 4,3 tys. Pozostałe zadłużenie (5 proc.), czyli 62,8 mln zł rozkłada się pomiędzy: spółki akcyjne, cywilne, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółdzielnie oraz oddziały zagranicznego przedsiębiorcy - których łącznie jest 1122.

Najbardziej zadłużoną firmą transportową w Polsce jest, według raportu, spółka z o.o. z Warszawy, która ma na koncie 38 nieuregulowanych zobowiązań finansowych łącznie na 11 mln zł wobec firm z branży handlowej i dostawcy energii.

Natomiast najbardziej zadłużonym regionem jest województwo mazowieckie. Firmy transportowe z Mazowsza są winne swoim wierzycielom w sumie 236,5 mln zł. Natomiast 147,4 mln zł zaległości mają przewoźnicy ze Śląska, a 142,8 mln zł z Wielkopolski. Najmniejsze zadłużenie ciąży na przedsiębiorcach z województw: opolskiego (21,6 mln zł), podlaskiego (23,8 mln zł) i świętokrzyskiego (29,3 mln zł).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudniają około 750 tys. osób w Polsce i toną w długach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA