PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zagrożenie pracowników ze strony robotów to strachy na Lachy. Może za 100 lat?

Miliony ludzi będzie tracić pracę przez roboty i automatyzację. Temat od lat obiega cały świat tam i z powrotem. Z ostatnich alarmistycznych raportów, tylko z marca, wynika, że w USA mogą najbardziej ucierpieć na automatyzacji etaty w transporcie i logistyce. Mowa o blisko 4 milionach miejsc pracy. Wedle badań mamy zobaczyć zagrożenie robotyzacją za 30 lat. Tymczasem sekretarz w administracji USA uspokaja i mówi: - Myślę, że od 50 do nawet 100 lat dzieli nas od tego zagrożenia.

Zagrożenie pracowników ze strony robotów to strachy na Lachy. Może za 100 lat?
Dylemat człowiek-maszyna nie jest nowy, dotyczy zwłaszcza zawodów mało skomplikowanych i niewymagających wyszukanych kompetencji. (fot.:unsplash.com)
REKLAMA

• Think tank Center for Global Policy Solutions (CGPS) oszacował, że w wyniku wprowadzenia samochodów zautomatyzowanych pracę w USA może stracić nawet 4 miliony osób, to kierowcy i ich bezpośrednie zaplecze.

• Taki niebezpieczny dla pracujących scenariusz krytykuje Steven Mnuchin, sekretarz stanu USA. Nie neguje zagrożenia, ale nie daje wiary prognozie czasowej. Twierdzi, że najwcześniej za pięć dekad omawiany problem nas dotknie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Patrząc szerzej, najprawdopodobniej różne zawody w różnym stopniu dotknie automatyzacja. Najbardziej zagrożone są prace proste, wykwalifikowani pracownicy nie mają powodów do zmartwień.

Według najnowszego raportu sporządzonego na temat robotyzacji w Stanach Zjednoczonych, w ciągu najbliższych 15 lat, 38 procent stanowisk pracy mogą tam zająć roboty lub urządzenia ze sztuczną inteligencją. Najbardziej widać już to w sektorze bankowym.

Pod koniec marca USA obiegła także informacja, że za kilka lat, może kilkanaście, aż 4 miliony kierowców może pożegnać się z pracą. Efekt taki ma wywołać postępująca automatyzacja zawodów w transporcie, spowodowana pojazdami zautomatyzowanymi. Raport think tanku Center for Global Policy Solutions (CGPS), który przedstawił prognozę, zawiera ocenę, że kierujących zastąpią pojazdy kierowane komputerowo.

Biorąc pod uwagę, że w automatyzację pojazdów zaangażowały się takie firmy jak: Google, Apple czy Uber, trudno nie dać wiary że coś jest na rzeczy.

Czytaj też: Automatyzacja pracy a bezrobocie. Roboty zabiorą nam pracę?

Portal insurancejournal.com, który także pisał o tym temacie, zaakcentował, w jakich stanach USA najmocniej będzie można odczuć prognozowane zmiany. Pracujących w transporcie za oceanem jest około 3,6 miliona osób (to 2,86 proc. wszystkich zatrudnionych) - najwięcej w Kalifornii (432 tysięcy), w Teksasie (353 tysięcy), Nowym Jorku (282 tysięce), Florydzie (224 tysiące) i w Illinois (189 tysięcy). To zwłaszcza osoby o niższym, podstawowym wykształceniu. Raport akcentuje też, że wraz z pobocznymi aktywnościami związanymi z transportem (logistyka) sumarycznie może być zagrożonych 4 miliony etatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zagrożenie pracowników ze strony robotów to strachy na Lachy. Może za 100 lat?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gf 2017-03-28 23:25:26

    niech pan mnuchin powie to kilkudziesieciu tysiacom pracownikow foxconna w chinach zastapionym przez roboty

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA