PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Połowa Amerykanów ucierpiała finansowo w czasie pandemii

  • Kalina Olejniczak
    KO
  • 10 mar 2021 18:12

Połowa Amerykanów straciła dochody od początku pandemii, podczas gdy 16 proc. odnotowało wzrost zarobków.

Połowa Amerykanów ucierpiała finansowo w czasie pandemii
53 proc. badanych w sondażu Associated Press stwierdziło, że ich gospodarstwa domowe straciły dochód od marca 2020 roku z powodu zwolnień, obniżenia pensji, zmniejszenia liczby godzin pracy lub bezpłatnego urlopu (fot. shutterstock)
REKLAMA

W sondażu Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research przeprowadzonym w tym tygodniu wśród 1434 respondentów, 53 proc. badanych stwierdziło, że ich gospodarstwa domowe straciły dochód od marca 2020 roku z powodu zwolnień, obniżenia pensji, zmniejszenia liczby godzin pracy lub bezpłatnego urlopu.

Straty w dochodach spowodowały, że około 1/3 gospodarstw domowych w USA jest teraz w gorszej kondycji finansowej niż wcześniej.

Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że nie była w stanie zapłacić rachunków w zeszłym miesiącu, a ponad jedna trzecia przyznała, że miałaby problem z nagłym pokryciem wydatku  w wysokości 1000 dolarów.

Niektórzy Amerykanie odnieśli jednak korzyści finansowe w czasie pandemii - 16 proc. z nich odnotowało wyższe dochody niż rok wcześniej.

Po zamknięciu wielu biur i ograniczeniach w organizacji imprez i podróży, ponad dwie trzecie respondentów przyznało, że udało im się ograniczyć wydatki, spłacić długi i zaoszczędzić więcej.

Ta rozbieżność sugeruje tzw. efekt litery K. Oznacza to, że w czasie recesji najlepiej zarabiający nadal poprawiają swoją sytuację finansową w czasie recesji, a najubożsi jeszcze biednieją. 

Czytaj też: W obecnym kryzysie kobiety w USA tracą pracę częściej niż mężczyźni

Według sondażu, pandemia pogłębiła też przepaść majątkową na tle rasowym. Ponad jedna trzecia Latynosów i 29 proc. czarnoskórych Amerykanów stwierdziło, że w ich najbliższej rodzinie doszło do zwolnień w czasie pandemii. W przypadku białych Amerykanów było to 21 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Połowa Amerykanów ucierpiała finansowo w czasie pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA