PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urlopy górnicze i odprawy dla górników: Z osłon socjalnych skorzystało ponad 7,6 tys. osób

 • Autor: PAP/AT
 • 23 maj 2017 11:19

Ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla skorzystało dotąd z osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Urlopy górnicze i odprawy dla górników: Z osłon socjalnych skorzystało ponad 7,6 tys. osób
Urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy pieniężne przysługują uprawnionym pracownikom, którzy wraz z przeznaczonym do likwidacji górniczym majątkiem przeszli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (fot. shutterstock)
REKLAMA

• Ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla skorzystało już z osłon socjalnych.

• Największym powodzeniem cieszą się urlopy górnicze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Korzysta z nich prawie 5 tys. osób.

• Spośród górników, którzy przeszli na urlopy przedemerytalne, 1035 jest już na emeryturze.

Finansowane przez budżet państwa świadczenia dla odchodzących z pracy górników - urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy pieniężne - przysługują uprawnionym pracownikom, którzy wraz z przeznaczonym do likwidacji górniczym majątkiem przeszli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według przekazanych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu minionych dwóch lat SRK przejęła ponad 12,3 tys. pracowników, z czego ponad 2,8 tys. od początku tego roku.

Przekazanie w tym roku do spółki restrukturyzacyjnej części kopalni Pokój (z 1096 osobami) i Wieczorek (z 597 pracownikami), a także kopalni Krupiński (z 1125 osobami), przyniosło efekt w postaci zwiększenia ilości osób chcących skorzystać ze świadczeń wynikających z ustawy.

W sumie, spośród 9022 złożonych dotąd w SRK wniosków o urlop lub odprawę, 7650 zostało już zrealizowanych, a dalsze 1372 wnioski są w trakcie weryfikacji.

Czytaj też: Nowe zasady wynagradzania w PGG

Najwięcej - 4962 osoby - przeszły na urlopy górnicze. Do takiego świadczenia jest uprawniony pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata (w przypadku pracowników mechanicznej przeróbki węgla - trzy lata). Podczas urlopu pracownik otrzymuje 75 proc. wynagrodzenia, powiększonego o inne świadczenia. Z urlopów skorzystało też 422 pracowników zakładów przeróbczych.

Spośród górników, którzy przeszli na urlopy przedemerytalne, 1035 jest już na emeryturze; uprawnienia emerytalne nabyło też 87 korzystających z urlopów pracowników przeróbki. Gdy osoba będąca na urlopie przedemerytalnym przechodzi na emeryturę, przestaje pobierać świadczenie finansowane przez budżet i otrzymuje emeryturę z ZUS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Urlopy górnicze i odprawy dla górników: Z osłon socjalnych skorzystało ponad 7,6 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • armando 2017-05-23 15:05:50

  zwiazkowcy mysla ze jak pokrzycza teraz troche o wieksza ilosc pieniedzy, to rzad im od razu ulegnie. wyplacaenie prawie 300 milionów teraz nie jest dobrym pomysłem

 • sax 2017-05-23 14:57:53

  Zwąchole nie mają prawa, to po prostu skandal i szczyt bezczelności. Licze ze im ministerstwo nosa utrze

 • mangus 2017-05-23 14:49:01

  PGG nie powinno ulegać żądaniom zwiazków zawodowych, było jasno okreslone na jakich warunkach bedzie teraz działać wypłacanie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA