2020 rok był najbardziej intensywnym rokiem w w historii stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Najwięcej interwencji dotyczy zwolnień, wynagrodzeń, zmiany warunków umów czy konfliktów związanych np. z obowiązkiem noszenia maseczek.
-
- •5 sty 2021 12:00

- To był pracowity rok – kilkaset interwencji zgłoszonych podjęło w 2020 roku Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
- Najpoważniejsze zgłoszenia dotyczyły zwolnień, braku wypłaty wynagrodzeń, zmiany warunków umów czy konfliktów związanych np. z godzinami dla seniora czy obowiązkiem noszenia maseczek.
- Czas pandemii najtrudniej zniosły takie branże jak: hotelarstwo, gastronomia, handel i usługi, ale i branża kreatywna czy bankowość.
Rok 2020 był najbardziej pracowitym okresem w historii Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odebrało ono kilkaset wiadomości od mieszkańców niemal wszystkich województw w sprawie sytuacji związanych z relacjami pracownik-pracodawca. Powodem wzmożonej aktywności stowarzyszenia była pandemia koronawirusa i wywołane przez nią zmiany w gospodarce i funkcjonowaniu firm.
Problemy wiosną, konflikty jesienią
– Nasi klienci przede wszystkim potrzebowali porad prawnych oraz porad związanych z windykacją. Koronawirus zmienił wszystko. Najwięcej tematów pojawiło się wiosną oraz w listopadzie i grudniu. To wielka zmiana, bo dotychczas szczyt przypadał na czas prac sezonowych latem – mówi Małgorzata Marczulewska, prezeska Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.
Czytaj też: Rok 2021 będzie obfitował w zmiany na rynku pracy. Co nas czeka?
Pracownicy zgłaszali się do Stowarzyszenia telefonicznie, mejlowo i poprzez media społecznościowe. Wiele z tych kontaktów kończyło się poradami prawnymi czy windykacyjnymi, inne miały charakter typowo informacyjny.
- Od marca odpowiadaliśmy na pytania związane z zawieszaniem pracowników, zwolnieniami, ograniczeniami w wynagrodzeniach. Doradzaliśmy co zrobić, jeżeli pracodawca zalega z płatnościami, a przez pandemię jego problemy się pogłębiły. Nie brakowało tematów związanych z nowym zjawiskiem, czyli „pół-bezrobociem”. W sierpniu za to odebraliśmy kilkanaście wiadomości związanych z obowiązkiem noszenia maseczek, co generowało bardzo poważne problemy na linii klient-pracownik-pracodawca – mówi prezeska Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.


KOMENTARZE (0)