×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tesco znika z Polski. Tysiące osób na bruk

Powolne wychodzenie Tesco z Polski mogło zacząć się już w 2018, kiedy to na początku roku poinformowano o zamknięciu 18 sklepów na terenie kraju. W kwietniu sieć poinformowała o kolejnych trzech. Na odsiecz pracownikom przyszła grupa Salling, która miała przejąć część biznesu i zmienić nazwę sklepów na Netto. Wielu etatów nie udało się jednak zachować.

Tesco znika z Polski. Tysiące osób na bruk
Od listopada znikną sklepy pod szyldem Tesco. Tysiące osób straciły pracę (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pierwsze informacje na temat ewentualnej sprzedaży Tesco w Polsce pojawiły się w październiku 2018 roku. 
  • W marcu 2021 roku oficjalnie przekazano informację o zakończeniu transakcji sprzedaży Tesco duńskiej firmie Salling Group, właścicielowi sieci supermarketów Netto. 
  • Mimo przejęcia zwolnienia grupowe i likwidacje sklepów nie ustały. 

W październiku 2018 roku prezes Tesco Dave Lewis poinformował, że co prawda firma koncentruje się na realizacji planu naprawczego, ale nie wyklucza możliwości sprzedaży. W pierwszym półroczu 2018 roku Tesco zamknęło już 18 sklepów.

Od listopada znikną sklepy pod szyldem Tesco, ponieważ firma kończy już działalność operacyjną w Polsce. Część placówek nadal funkcjonuje pod szyldem Netto. W połowie marca 2021 roku Tesco oficjalnie poinformowało o zakończeniu transakcji sprzedaży Salling Group polskiej części firmy. Okres przejściowy miał potrwać do 18 miesięcy. W końcu tego miesiąca związki zawodowe zrzeszone w Solidarności podały decyzję o kolejnych, mimo zapowiedzianego przejęcia, zwolnieniach grupowych. Działalność zaprzestała firma wówczas w biurze głównym w Krakowie i w Warszawie oraz zadecydowano o zamknięciu sklepu na wrocławskich Bielanach. Zwolniono wtedy 930 pracowników na stanowiskach podstawowych, a kadry kierowniczej – do 300 osób.

Na początku kwietnia 2021 roku pojawiła się informacja o zamknięciu kolejnych sklepów. Tym razem były to placówki w Poznaniu, Lubinie, Tarnowskich Górach, Kaliszu, Głodowie i Przemyśle. Pracę straciło 287 pracowników szczebla podstawowego, a tych, co sprawowali nad nimi nadzór – 29. Podobnie jak poprzednim razem zwalnianym miało zostać zaproponowane w miarę możliwości podjęcie pracy w innych jednostkach firmy.

W czerwcu z powodu zmiany struktur organizacyjnych wytypowano do redukcji kolejnych 180 osób na stanowiskach podstawowych i 20 osób na stanowiskach kierowniczych. W tym samym miesiącu zamknięto również 11 marketów na terenie kraju, co oznaczało zwolnienie łącznie 462 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tesco znika z Polski. Tysiące osób na bruk

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gulasz 2021-09-08 15:10:18

    Poważnie jestem zaskoczony

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA