PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szumowski: dzięki działaniom rządu wzrosła liczba lekarzy i pielęgniarek

  • Autor: PAP/TK
  • 14 wrz 2019 9:07

Dzięki działaniom rządu wzrosła w Polsce liczba lekarzy o ok. 11 tys. w porównaniu z 2015 r. oraz pielęgniarek, których 5 tys. rocznie wchodzi do zawodu – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Płocka

Szumowski: dzięki działaniom rządu wzrosła liczba lekarzy i pielęgniarek
Gdyby nie rząd PiS, za 10 lat nie byłoby w Polsce pielęgniarek i lekarzy - oświadczył Łukasz Szumowski(fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Wspominając o dotychczasowych zmianach w służbie zdrowia, Szumowski podkreślił, że działania rządu były "nakierowane na ludzi", przy czym chodziło o najpilniejszą potrzebę, "żeby zatrzymać dramatyczne wyludnianie się kadr medycznych".
  • - Wiemy, że wśród pielęgniarek i położnych, gdybyśmy nic nie zrobili, to za 10 lat nie mielibyśmy praktycznie w ogóle pielęgniarek i położonych, nie miałby się kto nami opiekować. Gdybyśmy nie wzmocnili liczby miejsc na studiach oraz działań, które prowadzą do tego, że lekarze po specjalizacji pracują w Polsce, to byśmy mieli coraz mniej lekarzy - zaznaczył minister zdrowia.
  • Jak dodał, w tej chwili, w porównaniu z 2015 r., jest o ok. 11 tys. więcej lekarzy, a w przypadku pielęgniarek, w 2018 r. prawo wykonywania zawodu odebrało 100 proc. absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa. - To oznacza, że zatrzymaliśmy wychodzenie do innych zawodów - ocenił Szumowski.

- Te nasze działania, choćby program "Wsparcie na starcie", czyli stypendia, które zachęcają do wejścia do zawodu, czy ustabilizowanie sytuacji finansowej tego niezwykle ważnego zawodu dało efekt, że nie 3 tys. mamy pielęgniarek rocznie więcej, tylko 5 tys. To jest naprawdę ogromny skok - dodał szef resortu zdrowia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w porównaniu z 2015 r. wzrosła o ponad 2 tys. liczba miejsc na studiach na wydziałach lekarskich. - Wykształcenie jednego lekarza to jest pół miliona złotych. Czyli dwa tysiące miejsc więcej, to są naprawdę potężne inwestycje w zdrowie - wyliczył Szumowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniał też o wprowadzonym dla lekarzy rezydentów tzw. "bonie patriotycznym", czyli dodatku w wysokości 600-700 zł miesięcznie do pensji rezydenta, w zamian za co podpisują oni umowę, że dwa lata z pięciu będą pracować w Polsce. Wskazał przy tym na rosnące wynagrodzenia w ochronie zdrowia. "One rosły wolniej niż w sektorze gospodarki, ale w tej chwili już naprawdę przyspieszyły".

Szumowski wspomniał m.in. o czwartkowym proteście przed Ministerstwem Zdrowia kilkunastu lekarzy rezydentów, w czarnych workach, z umieszczonymi na tekturowych kartach napisami z przyczyną zgonu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szumowski: dzięki działaniom rządu wzrosła liczba lekarzy i pielęgniarek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA