Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w czwartek (1 lutego) stała się właścicielem kopalni Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przejęła likwidowaną kopalnię Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.
- Wraz z majątkiem zakładu przejęła także blisko 400 dotychczasowych pracowników Polskiej Grupy Górniczej.
- Ruch Śląsk to trzynasta kopalnia, która w okresie ostatnich trzech lat trafiła do SRK.
Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek, zakończyła wydobycie węgla w grudniu ubiegłego roku. W środę prezes PGG Tomasz Rogala poinformował o przekazaniu kopalni do spółki restrukturyzacyjnej; w czwartek SRK podała szczegóły tej operacji. Do spółki przeszły 394 osoby pracujące dotychczas w PGG; część z nich ma uprawnienia do skorzystania z ustawowych osłon socjalnych.
Ruch Śląsk to trzynasta kopalnia, która w okresie ostatnich trzech lat trafiła do SRK. Do spółki przekazano ponad 61 hektarów należących do Ruchu Śląsk gruntów położonych w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz ponad 400 obiektów związanych z działalnością produkcyjną. Ponadto SRK przejęła 1,1 tys. budowli znajdujących się pod ziemią, 1,5 tys. maszyn i urządzeń oraz wyrobiska o łącznej długości 65 km.
Do spółki trafiły także cztery szyby, które do czasu ich całkowitej likwidacji będą wykorzystane do przewietrzania wyrobisk. Najgłębszy z nich łączy powierzchnię z poziomem 1050 metrów.
"Skala przejętego majątku pokazuje zakres zadań stojących przed naszą firmą. Część pozostawionych maszyn i urządzeń może być wykorzystana w procesie odwadniania, co zapewnia bezpieczne funkcjonowanie sąsiednich kopalń" - poinformował w czwartek prezes SRK Tomasz Cudny.
Prezes zapowiedział, że po wykonaniu prac likwidacyjnych i geodezyjnych SRK przystąpi do zagospodarowania majątku dawnej kopalni - część ma zostać sprzedana lub wydzierżawiona. "Będziemy także szukać inwestorów, którzy na kupionych lub wydzierżawionych terenach rozpoczną działalność produkcyjną, tworząc nowe miejsca pracy" - zadeklarował Cudny.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności.

KOMENTARZE (0)