×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sabre zwalnia 1100 osób, również w Polsce

  • Autor: PM
  • 16 maj 2023 14:30

Sabre Corporation ogłosiło nową strategię. Efektem jest zwolnienie 15 proc. pracowników, czyli 1100 osób we wszystkich oddziałach firmy.

Sabre zwalnia 1100 osób, również w Polsce
Polski zespół Sabre zmniejszy się o 7,5 proc. (fot. LinkedIn/Sabre)
REKLAMA

Rosnąca inflacja, sytuacja geopolityczna na świecie, długotrwałe skutki pandemii czy problemy energetyczne nie pozostały bez wpływu na rynek IT. Dostosowując się do tych warunków, Sabre Corporation ogłosiło nową strategię, która, jak twierdzi firma, zakłada wykorzystanie możliwości rozwoju oraz udoskonalenie istniejącej oferty.

Jedną z decyzji, którą Sabre podjęło w ramach nowej strategii jest redukcja zatrudnienia o 15 proc., która objęła wszystkie z 55 oddziałów firmy na całym świecie. Pod koniec 2022 r. Sabre zatrudniało blisko 7500 osób, a zwolnienia objęły ok. 1100 pracowników. Ten krok ma zapewnić środki na transformację technologiczną spółki i jednocześnie przyczynić się do utrzymania i zrealizowania długoterminowego celu dotyczącego wzrostu spółki. Redukcja zatrudnienia przyniesie oszczędności 100 mln dol. w drugiej połowie tego roku.

W polskim oddziale Sabre zmniejszono ilość pracowników o 7,5 proc, a zwolnienia dotyczą pracowników wszystkich szczebli i obszarów. W mniejszym stopniu dotknęły pracowników technologicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Sabre zwalnia 1100 osób, również w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jacek 2023-05-18 18:19:28

    Jacek

  • Nemo 2023-05-17 06:32:30

    A za 3 miesiące będzie nowa zmiana strategii, bo okaże się że nie ma kim robić i będą wydzwaniać do starych pracowników żeby wrócili (i w miarę możliwości oddali swoje półroczne odprawy). :D

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA