×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Roboty kontra ludzie: kto wygra to starcie na rynku pracy?

Po wątek walki ludzi robotów od dziesięcioleci chętnie sięgają pisarze i filmowcy. Ich wizje (na razie) nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Bo taka konfrontacja faktycznie już trwa, a stawką w niej są miejsca pracy. Dziś pytanie nie brzmi już „czy”, ale „kiedy” i „w jakiej skali” ludzie będą musieli oddać część swoich miejsc pracy robotom.

Roboty kontra ludzie: kto wygra to starcie na rynku pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych 47 zawodów może w niedługim czasie ulec robotyzacji.

• Roboty są precyzyjne, działają szybciej niż ludzie i dają większy poziom bezpieczeństwa – wylicza zalety automatycznych pracowników David Poole z Symphony Ventures.

• Zdaniem ekspertów niedługo ludzie będą pracować „ramię w ramię” z robotami, bo one nie mają wakacji i np. nie upijają się - są po prostu lepsze. Tyle, że nie każdego robota jesteśmy w stanie zaakceptować jako w roli „kolegi z pracy”.

 

- Roboty są po prostu lepsze w niektórych zadaniach niż ludzie, zwłaszcza przy wykonywaniu zadań powtarzalnych, gdzie trzeba ściśle przestrzegać procedur. W takich dziedzinach jak analityka danych, czy przetwarzanie danych, roboty są precyzyjne, działają szybciej niż ludzie i dają większy poziom bezpieczeństwa – mówi David Poole, co-founder and CEO w Symphony Ventures, która zajmuje się doradztwem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w zakładach pracy. Owo bezpieczeństwo wynika z tego, że – jak podkreśla Poole – robot nie oszuka i nie przekaże danych osobom nieuprawnionym. Jest również tańszy w „przeszkoleniu”, bo nie trzeba każdego „egzemplarza” szkolić osobno jak to ma miejsce w przypadku ludzi. Zautomatyzowani pracownicy mają też jeszcze inne, mniej oczywiste, zalety…

- Mogą pracować 24 godziny na dobę , nie mają wakacji i nie upijają się na wieczór – żartobliwie puentuje David Poole.

- Roboty nadchodzą i musimy się na to przygotować – nie pozostawia także wątpliwości Marek Grodziński, vice president of thought leadership & conferences w ABSL, organizacji skupiającej sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, gdzie roboty dotrą w drugiej kolejności, zaraz po fabrykach, gdzie już są.

Ramię w ramię z robotami?

Już dziś zresztą roboty można spotkać np. na salach operacyjnych, gdzie uczestniczą w operacjach chirurgicznych, czy na ulicach (w Dubaju powstaje „robocop”, u którego można uzyskać informację, czy zapłacić mandat), a z analiz ekspertów wynika, że na rynku pracy w USA aż 47 zawodów może w nieodległym czasie ulec automatyzacji. Na liście „zagrożonych” znajdują się m.in. osobiści asystenci – eksperci przewidują, że stworzenie elektronicznych kalendarzy, które będą ustalały terminach spotkań prezesa to tylko kwestia czasu. Owszem, niektóre profesje, jak chociażby te związane z ochroną zdrowia (lekarze, pielęgniarki) będą nieco mniej narażone na ten proces, ale generalnie - jak podkreśla dr Joseph Reger (chief technology officer w Fujitsu na region Europy, Afryki, Indii i Bliskiego Wschodu) - automatyzacja dotknie przedstawicieli wszystkich rodzajów zawodów, zarówno „białych”, jak i „niebieskich kołnierzyków”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roboty kontra ludzie: kto wygra to starcie na rynku pracy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA