PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Restrukturyzacja górnictwa, NIK: Żaden program nie doprowadził do trwałej rentowności

  • Autor: PAP/AT
  • 4 cze 2017 11:12

Żaden z dotychczasowych programów restrukturyzacji polskiego górnictwa nie doprowadził do trwałej rentowności i konkurencyjności tego sektora - to jeden z wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat górnictwa.

Restrukturyzacja górnictwa, NIK: Żaden program nie doprowadził do trwałej rentowności
Mimo olbrzymich wydatków, żadnemu z programów naprawczych nie udało się w pełni osiągnąć zakładanych celów (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Według przedstawicieli katowickiej delegatury NIK ambicją kontrolerów było kompleksowe ujęcie problematyki działania i restrukturyzacji górnictwa na przestrzeni lat, od początku transformacji ustrojowej w 1989 roku.

• Raport, który zostanie opublikowany 12 czerwca, ma dać kompletny obraz dotyczący węgla w polskiej gospodarce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wśród kontrolowanych podmiotów były m.in. ministerstwa, katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, oraz największe spółki węglowe: Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa.

Według przedstawicieli katowickiej delegatury NIK, choć raport dotyczy przede wszystkim realizacji rządowego programu dla górnictwa w latach 2007-2015, ambicją kontrolerów było kompleksowe ujęcie problematyki działania i restrukturyzacji tego sektora na przestrzeni lat, od początku transformacji ustrojowej w 1989 roku.

W efekcie raport ma dać kompletny obraz dotyczący węgla w polskiej gospodarce - zarówno w sensie ponoszonych kosztów, jak i miejsca sektora wydobywczego w przestrzeni gospodarczej.

"Pokusiliśmy się m.in. o podliczenie kosztów poniesionych przez budżet w związku z restrukturyzacją i funkcjonowaniem górnictwa węgla kamiennego, ale także wszelkich danin, wniesionych do budżetu i innych instytucji przez górnictwo" - powiedział rzecznik katowickiej delegatury NIK Przemysław Witek. Potwierdził jednocześnie, że - w ocenie Izby - mimo wydatkowania olbrzymich środków, żadnemu z programów naprawczych nie udało się w pełni osiągnąć zakładanych celów.

Czytaj też: Urlopy górnicze i odprawy cieszą się wielkim zainteresowaniem

Dotąd Izba kontrolowała górnictwo niemal 30 razy, jednak ostatnia, trwająca przez cały ubiegły rok kontrola miała najbardziej przekrojowy charakter. Restrukturyzację branży w latach 2007-2015 ujęto w kontekście całej transformacji gospodarczej, a także tendencji na międzynarodowym rynku węgla. Kontrolerzy przyjrzeli się zarówno wytycznym wynikającym z rządowego programu, jak i ich realizacji oraz wszystkim czynnikom, które determinowały sytuację górnictwa w minionych latach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Restrukturyzacja górnictwa, NIK: Żaden program nie doprowadził do trwałej rentowności

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA