×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praktiker ogłasza upadłość. Co dalej z pracownikami?

  • Justyna Koc
    jk
  • 19 wrz 2017 11:13

- Jeszcze jest za wcześnie, żeby szeroko komentować ogłoszenie upadłości firmy. Myślę jednak, że po okresie stagnacji i przepychanek w sądach jest to duży krok do przodu – mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Praktiker Polska.

Praktiker ogłasza upadłość. Co dalej z pracownikami?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

18 września br. sąd ogłosił upadłość Praktikera. Nie udało się przeprowadzić postępowania sanacyjnego. Rok temu sieć miała ok. 25 marketów budowlanych, obecnie funkcjonuje ich zaledwie pięć. Co się stanie z nimi i z ich pracownikami?

- Jeszcze jest za wcześnie, żeby szeroko komentować ogłoszenie upadłości firmy. Myślę jednak, że po okresie stagnacji i przepychanek w sądach jest to duży krok do przodu – mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Praktiker Polska. - Rozmawiałem wczoraj z zarządcą sieci Maksymilianem Kostrzewą. Otrzymałem informacje, że dzisiaj ma odbyć się spotkanie z syndykiem. Niestety nie będę mógł uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, ale liczę na to, że w przyszłym tygodniu uda nam się spotkać. Mam nadzieję, że w miarę możliwości będziemy współpracować – dodaje.

Mariusz Włodarczyk w rozmowie z PulsHR.pl mówi, że pracownicy pięciu funkcjonujących sklepów dostają wypłaty na bieżąco. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ponad 500 osób, które nie dostały wynagrodzeń za kwiecień i maj. Związkowcy pisali w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, minister pracy, która z kolei skierowała sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Wydano sporo nakazów zapłaty zaległych wynagrodzeń (więcej o kontroli PIP znajdziesz tutaj). Jak jednak twierdzi Włodarczyk, wszystkie sprawy w tym obszarze pozostają nadal w sferze roszczeń bądź zostały skierowane do sądu.

- Mamy nadzieję, że uda nam się te kwestie załatwić z syndykiem – to jego rola. Zadaniem zarządcy nie była likwidacja firmy i zwolnienie pracowników, lecz restrukturyzacja firmy oraz zabezpieczenie majątku spółki. Co prawda w ramach planu restrukturyzacji zamknięto parę sklepów, jednak wypłacono wszelakie należne świadczenia – wyjaśnia Mariusz Włodarczyk. - Restrukturyzacja nie powiodła się. Winny nie jest jednak zarządca, który nie miał łatwego zadania - został postawiony przed wyborem między dżumą a cholerą, ale zajęcia komornicze, które uniemożliwiły prowadzenie dalszej działalności - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praktiker ogłasza upadłość. Co dalej z pracownikami?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA