PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polskie firmy widzą korzyści z automatyzacji, ale jej nie wdrażają

  • Autor: pap/pt
  • 16 paź 2019 7:29

Polskie firmy zaczynają rozumieć korzyści płynące z automatyzacji, jednak ponad połowa z nich nie rozpoczęła jeszcze procesów wdrożeniowych - wynika z międzynarodowego badania "Automation with Intelligence" firmy doradczej Deloitte.

Polskie firmy widzą korzyści z automatyzacji, ale jej nie wdrażają
Badanie pokazało, że dla 58 proc. polskich firm największą barierą w stosowaniu inteligentnej automatyzacji jest brak odpowiedniej infrastruktury i systemów (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z raportem w ciągu roku podwoiła się liczba organizacji, które wdrożyły automatyzację na szeroką skalę. Blisko 8 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej na całym świecie twierdzi, że wprowadziło w firmie ponad 50 rozwiązań takich jak robotyka, uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego. W Polsce takiej odpowiedzi udzieliło 6 proc. ankietowanych. 51 proc. firm w Polsce i 42 proc. organizacji na świecie wciąż nie rozpoczęło jednak procesu automatyzacji.

36 proc. ankietowanych w Polsce menedżerów wskazało, że w ich organizacjach pilotażowo pracuje 1-10 robotów. Jednocześnie 66 proc. z nich uważa, że ich przedsiębiorstwa dysponują kadrami i umiejętnościami pozwalającymi na zwiększenie poziomu automatyzacji. W skali globalnej odpowiedziało tak tylko 46 proc. badanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Połowa badanych z Polski deklaruje, że w wielu projektach łączy automatyzację procesów (RPA) ze sztuczną inteligencją (AI). Globalnie odpowiedziało tak 29 proc. ankietowanych. Na połączeniu RPA z AI opiera swoją strategię aż 45 proc. firm na świecie, które są na etapie podnoszenia poziomu automatyzacji. Podobnie robi tylko 36 proc. organizacji, które dopiero zaczynają wdrażanie inteligentnej automatyzacji i wyłącznie 20 proc. organizacji będących na etapie testów.

Zwiększenie produktywności jest głównym celem 73 proc. przedsiębiorstw - zarówno polskich, jak i globalnych - które wdrażają strategię inteligentnej automatyzacji. Połowa ankietowanych z Polski przyznaje, że połączenie RPA i AI przekroczyło ich oczekiwania dotyczące zwiększenia produktywności.

Połowa polskich organizacji oczekuje zmniejszenia kosztów o 1-10 proc. Globalnie odpowiedziało tak 40 proc. firm. Według ekspertów Deloitte w ciągu trzech lat automatyzacja może zapewnić średnie obniżenie kosztów o 22 proc.

Badanie pokazało, że dla 58 proc. polskich firm największą barierą w stosowaniu inteligentnej automatyzacji jest brak odpowiedniej infrastruktury i systemów. Globalnie takiej odpowiedzi udzieliło 48 proc. ankietowanych. Dla 54 proc. polskich podmiotów na drodze do szybkiej automatyzacji stoi również fragmentacja procesów. Za granicą jest to problem dla 66 proc. przedsiębiorstw. Jedną z przeszkód jest również brak jasnej wizji i ambicji w zakresie inteligentnej automatyzacji. To bariera dla 42 proc. firm nad Wisłą i 38 proc. globalnie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy widzą korzyści z automatyzacji, ale jej nie wdrażają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA