Od 1 stycznia do 23 grudnia 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 3 416 pracowników. Do końca listopada br. wypowiedzenia wręczono 2 665 pracownikom - poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.
Tomasz Czop oznajmił, że wręczone wypowiedzenie stanowią 78 proc. wszystkich zgłoszeń.
Podkreślił, że w ciągu roku niektórzy pracodawcy zdecydowali się na redukcję planowanych zwolnień, w całości lub części, o 1 362 miejsc pracy. "To jest o niemal 40 proc. ogółu zgłoszonych zwolnień" - powiedział.
Wśród pracodawców zgłaszających do urzędów pracy zwolnienia najczęściej pojawiały się podmioty z branży lotniczej, motoryzacyjnej i w zakresie obróbki metali czy produkcji maszyn i urządzeń.
Według Czopa, szczególnie dwie pierwsze branże odczuły skutki pandemii. "Przede wszystkim ograniczenia w przemieszczaniu się osób wraz z ogólnym spadkiem zamówień w branży motoryzacyjnej i w produkcji komponentów do samolotów. Te ograniczenia znacznie wpłynęły na poziom zamówień i zatrudnienie w tych właśnie sektorach działalności" - powiedział.
Zdaniem dyr. WUP nie tylko pandemia przyczyniła się do złej sytuacji w niektórych branżach. "Na trudną sytuację poza pandemią nałożył się również spadek popytu wynikający ze spowolnienia gospodarki światowej, następującego w cyklach dekad, co warunkuje zgłoszenia zwolnień w pozostałych już mniej licznych sektorach" - uważa Czop.
W jego ocenie, istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii są m.in. poszczególne edycje rządowych Tarcz Antykryzysowych.
Pytany o długofalowe skutki pandemii dyr. WUP ocenia, że są one trudne do przewidzenia. Niektóre firmy, jego zdaniem, będą musiały zareagować na spadek popytu dostosowaniem poziomu realizacji zamówień do nowych warunków rynku.
"Inni pracodawcy będą kooperować i pozyskiwać nowych kontrahentów. Możliwe, że więksi gracze mogą zareagować otwarciem nowego typu produkcji lub usług, w krótkich seriach próbnych, np. towarów cieszących się zainteresowaniem rynku krajowego czy nowych odbiorców za granicą" - dodał Czop.
Zdaniem eksperta, jeśli chodzi o branże motoryzacyjną i lotnicza, to w przyszłości nowym biegunem wzrostu może się okazać dla nich produkcja nowoczesnych pojazdów komunikacji zbiorowej na tzw. poduszce magnetycznej czy mikroelektronika.
Na Podkarpaciu na koniec listopada 2020 r. zarejestrowanych było 85,6 tys. bezrobotnych. W porównaniu do października br. liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 0,8 tys. osób. Natomiast stopa bezrobocia na koniec listopada br. wyniosła tyle samo, co na koniec października br.


KOMENTARZE (0)