PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zablokowane rekrutacje, wizja zwolnień. COVID-19 zmusza do przebranżowienia

  • Karolina Markowska
    km
  • 13 kwi 2021 13:50

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że aż co czwarta firma planuje redukcje etatów.  Niemal połowa spodziewa się, że sytuacja gospodarcza w 2021 roku będzie gorsza niż rok wcześniej. Rekrutacje planuje jedynie 9 proc. pracodawców,  najwięcej zwolnień spodziewanych jest w handlu oraz przemyśle i sektorze publicznym. Pozytywną informacją jest fakt, że są branże, w których przybywa ofert pracy (przede wszystkim IT, budowlanka, nieruchomości, logistykę czy transport). A to oznacza, że część pracowników będzie się musiała przekwalifikować.

Zablokowane rekrutacje, wizja zwolnień. COVID-19 zmusza do przebranżowienia
Co czwarta firma planuje redukcje etatów (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Najwięcej deklaracji o redukcji etatów składają największe i średnie firmy (po 29 proc.), natomiast najrzadziej małe (22 proc.).
  • 44 proc. pracowników pod wpływem doświadczeń ostatniego roku planuje w 2021 roku zdobywać nowe kompetencje, a co czwarty jeszcze nie wie, ale nie wyklucza tego w przyszłości.
  • Decyzja o tak dużej zawodowej zmianie powinna być jednak poprzedzona gruntownymi analizami.

Z opublikowanego w marcu „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców boi się spowolnienia gospodarczego w 2021 roku. Niemal połowa, bo 45 proc. firm jest zdania, że osłabienie gospodarki w tym roku będzie większe niż rok wcześniej, co piąty przedsiębiorca twierdzi, że utrzyma się sytuacja z 2020 roku, a tylko co czwarty liczy na poprawę.

Wśród głównych wyzwań, z jakimi będą musieli się mierzyć w kolejnych miesiącach, pracodawcy wskazują m.in. na utrzymującą się niepewność związaną z koronawirusem (47 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności (43 proc.), spowolnienie gospodarcze (37 proc.) oraz kolejne obostrzenia rządowe (33 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niewiele rekrutacji, duże zwolnienia w handlu

Z badań wynika, że plan obniżenia poziomu zatrudnienia ma co czwarta firma. To o 11 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Wówczas zwalniać pracowników planowało 13 proc. przedsiębiorców. Najwięcej deklaracji o redukcji etatów składają największe i średnie firmy (po 29 proc.), natomiast najrzadziej małe (22 proc.). Jeżeli chodzi o branże, wyróżnia się sektor handlu, gdzie 29 proc. pracodawców zgłasza konieczność redukcji etatów. W przypadku przemysłu i sektora publicznego taką deklarację składa po 23 proc. firm, a w usługach 22 proc..

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zablokowane rekrutacje, wizja zwolnień. COVID-19 zmusza do przebranżowienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Selekcja naturalna 2021-04-13 15:10:34

    Po prostu część dziadowskich firm padnie.,bo nie będzie ich stać, na zatrudnienie pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA