Rynek pracy w stosunkowo niewielkim stopniu odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19. Na tle innych krajów UE stopa wzrostu bezrobocia należy do najniższych co niewątpliwie jest efektem programów wsparcia przedsiębiorców środkami publicznymi i przyjętej przez pracodawców strategii zmierzającej do utrzymania zatrudnienia - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

- Pomimo pandemii COVID-19 i wzrostu stopy bezrobocia w skali kraju, nadal są w Polsce obszary na których bezrobocie rejestrowane jest na bardzo niskim poziomie.
- Od lat listę otwiera powiat szydłowiecki (obecnie 25,3 proc.) i braniewski (20 proc.), gdzie problemy rynku pracy mają charakter strukturalny i od wielu lat brakuje skutecznego pomysłu na ich rozwiązanie.
- Wysoka stopa bezrobocia została również odnotowana na koniec stycznia 2021 w powiatach: kętrzyńskim (20,2 proc.), białogardzkim (19,1 proc.) i choszczeńskim (19 proc.).
Stopa bezrobocia w styczniu 2021 roku wyniosła - zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - 6,5 proc., wobec 6,2 proc. w grudniu ubiegłego roku. W powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 1 mln 90,4 tys. osób bez pracy - podał GUS.
Zróżnicowanie geograficzne
Pomimo pandemii COVID-19 i wzrostu stopy bezrobocia w skali kraju, nadal są w Polsce obszary na których bezrobocie rejestrowane jest na bardzo niskim poziomie.
- Przykładem może być m.st. Warszawa (1,9 proc.), Poznań (2,1 proc.), Wrocław (2,5 proc.). Na przeciwległym biegunie są regiony o bezrobociu przekraczającym 10 proc. - podregion szczecinecko-pyrzycki (14.0 proc.), podregion włocławski czy radomski (oba 14,5 proc.) - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Na poziomie powiatów to zróżnicowanie jest jeszcze wyższe. Na terenie kraju są powiaty w których bezrobocie przekracza 18 proc. Od lat listę otwiera powiat szydłowiecki (obecnie 25,3 proc.) i braniewski (20 proc.), gdzie problemy rynku pracy mają charakter strukturalny i od wielu lat brakuje skutecznego pomysłu na ich rozwiązanie. Wysoka stopa bezrobocia została odnotowana na koniec stycznia 2021 w powiatach: kętrzyńskim (20,2 proc.), białogardzkim (19,1 proc.) i choszczeńskim (19 proc.).


KOMENTARZE (0)