Udało nam się osiągnąć bardzo dużo, m.in. to, że będzie udział ministra w zespole monitorującym, który co kwartał będzie analizował realizację biznesplanu i wyników spółki. Będziemy dostawać wszystkie materiały, które jako strona społeczna będziemy mogli przeanalizować i merytorycznie rozmawiać - powiedział lider Sierpnia 80 w PGG Przemysław Skupin.

• Związki postulują - w związku z lepszymi od zakładanych wynikami spółki - przywrócenie zawieszonej tzw. czternastej pensji oraz m.in. waloryzację wartości posiłków profilaktycznych.
• We wtorek (13 czerwca) związkowcy przedstawili swoje postulaty ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi Tobiszowskiemu.
• Od efektów rozmów związki uzależniały wcześniej decyzję w sprawie spor.
"Udało nam się osiągnąć bardzo dużo, m.in. to, że będzie udział ministra (Tobiszowskiego - red.) w zespole monitorującym, który co kwartał będzie analizował realizację biznesplanu i wyników spółki. Będziemy dostawać wszystkie materiały, które jako strona społeczna będziemy mogli przeanalizować i merytorycznie rozmawiać" - powiedział po spotkaniu lider Sierpnia 80 w PGG Przemysław Skupin.
"Zespół jest wzmocniony przez ministra Tobiszowskiego; co kwartał będzie analiza i ten zespół ma podejmować decyzje w sprawie naszego porozumienia (z kwietnia 2016 r. - red.), czyli części zawieszonych wynagrodzeń" - wyjaśnił szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek.
Czytaj też: Związkowcy w PGG czują się zlekceważeni
Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano na lipiec, po podsumowaniu wyników PGG w drugim kwartale tego roku - wtedy też, jeżeli pozwolą na to wyniki spółki, może być podjęta rozmowa o ewentualnym przywróceniu części tzw. czternastej pensji, zawieszonej na mocy porozumienia, zawartego przez związkowców i zarząd spółki w kwietniu 2016 r. W porozumieniu zapisano możliwość przywrócenia zawieszonych elementów płacowych, gdy wyniki firmy będą lepsze od zakładanych.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził po spotkaniu, że zespół monitorujący realizację porozumienia, złożony z pięciu przedstawicieli zarządu spółki i pięciu związkowców, będzie nie tylko na bieżąco podsumowywał i analizował działalność PGG w zakresie realizacji biznesplanu spółki, ale także - jak mówił minister - "podejmował ewentualne propozycje pewnych korekt, jeżeli one będą wynikały z bieżącej sytuacji".
"Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia różnicy zdań między stroną społeczną a zarządem, minister Grzegorz Tobiszowski będzie brał udział raz na kwartał w posiedzeniu podsumowującym wyniki kwartału w takim zakresie, żeby (…) wszystkie sprawy były wypracowywane tak, aby restrukturyzacja powodowała stały wzrost możliwości PGG" - powiedział minister.


Słowa kluczowe
- Przemysław Skupin
- PGG
- Polska Grupa Górnicza
- Krzysztof Tchórzewski
- Grzegorz Tobiszowski
- Ministerstwo Energii
- Bogusław Hutek
- Solidarność
KOMENTARZE (0)