PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nauczyciel w stanie nieczynnym problemem dla samorządów

• Zdaniem samorządowców nie jest do końca jasne, kto powinien przekazać nauczycielowi informację, że od 1 września przechodzi w stan nieczynny.

• Samorządy wystąpiły z prośbą do ministra rozwoju i finansów i minister edukacji narodowej o pilne działania, które dotyczą kwestii operacyjnych, związanych z wdrażaniem przez samorządy zmian w edukacji.

Nauczyciel w stanie nieczynnym problemem dla samorządów
Już dziś jednak wiadomo, że część nauczycieli dotkną zwolnienia (fot.pixabay)
REKLAMA

Reforma oświaty zakłada, że do 31 marca samorządy mają obowiązek podjąć uchwały o nowej sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjów.

W przypadkach, gdy samorząd likwiduje gimnazjum i jego zadania przekazuje do szkoły podstawowej, z mocy prawa nauczyciele stają się nauczycielami szkoły podstawowej. Do 15 maja muszą otrzymać stosowny dokument.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Już dziś jednak wiadomo, że część nauczycieli dotkną zwolnienia. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Prawo oświatowe, do 15 maja dyrektorzy wygaszanych gimnazjów muszą wskazać nauczycieli, dla których zabraknie miejsc w przyszłym roku. Poinformują ich o automatycznym przejściu w stan nieczynny od września.

Czytaj też: Jak będą pracować nauczyciele po zmianach w edukacji?

Jednak zdaniem samorządowców, członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, nie jest do końca jasne, kto powinien przekazać nauczycielowi informację, że od 1 września przechodzi w stan nieczynny.

– Na jakiej podstawie dzisiejszy dyrektor gimnazjum, skoro 1 września pracodawcą nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny będzie dyrektor szkoły podstawowej, a nie dyrektor gimnazjum? – zastanawiają się głośno samorządowcy.

W ich przekonaniu, sytuacja jest poważna i będziemy mieli z nią do czynienia w większości samorządów gminnych, które przekształcają gimnazjum w szkołę podstawową.

Więcej czytaj tu

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczyciel w stanie nieczynnym problemem dla samorządów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA