PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Młodzi w pułapce: strach o pracę i myśli samobójcze

  • Autor: PAP/km
  • 5 cze 2022 13:57

Ochrona zdrowia psychicznego młodych Hiszpanów jest sprawą pilną, którą jak najszybciej powinien zająć się rząd - uważa dziennik „ABC” prezentując wyniki Barometru Młodzieży Fundacji Mutua Madrilena i Fundacji FAD Juventud, z którego wynika, że młodzi ludzie cierpią na depresję i boją się o pracę.

Młodzi w pułapce: strach o pracę i myśli samobójcze
W ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. młodzieży hiszpańskiej miało myśli samobójcze (fot. Braden Collum/Unsplash)
REKLAMA

Według raportu fundacji zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży jest po pandemii Covid-19 znacznie gorsze niż kilka lat temu. Ponad połowa badanych (56,4 proc.) w wieku 15-29 lat cierpiało na zaburzenia psychiczne lub psychiatryczne w ciągu ostatniego roku, jednak większość nie szukało profesjonalnej pomocy, ponieważ ich na to nie stać albo uznając, że problem "sam się rozwiąże".

"To bardzo poważne" - uznał dyrektor Fundacji Mutua Madrilena Lorenzo Cooklin wzywając rodziców, aby "słuchali swoich dzieci i budowali mosty".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Młodzi ludzie cierpią na depresję, zaburzenia lękowe, fobie i niepokój związany ze śmieciowym zatrudnieniem. Prawie 80 proc. doznawało w ostatnim roku dyskomfortu emocjonalnego, w większości uczucia smutku, apatii i problemów z koncentracją. Te uczucia dotyczą w większości kobiet - o 20 proc. więcej niż mężczyzn, którzy z kolei częściej doświadczają objawów stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i uzależnień od różnych substancji.

W ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. młodzieży hiszpańskiej miało myśli samobójcze, których częstotliwość jest wyższa wśród mężczyzn. Według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE), w 2020 roku samobójstwa osób poniżej 15 lat podwoiły się, a jedna czwarta młodych brała w ciągu ostatniego roku środki psychoaktywne.

Jednym z głównych problemów młodych ludzi jest bezrobocie, niepewność zatrudnienia i niskie zarobki. Ze względu na kryzys wywołany przez pandemię, jedna trzecia uważa, że ich problemy ulegną dalszemu pogorszeniu, a 40 proc. - że nic się nie zmieni.

Młodzi ludzie nie wierzą, że sytuacja w kraju ulegnie poprawie, dlatego 63 proc. czuje się zestresowanymi, zaś ponad 51 proc. stresuje głownie ich sytuacja ekonomiczna.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi w pułapce: strach o pracę i myśli samobójcze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA